Çalışan annelere 325 euro destek ödemesiyle ilgili ayrıntılar belli oldu ve başvuru ekranı erişime açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışma hayatında kadınları desteklemeye devam ettiklerini belirterek, Ankara, İstanbul ve İzmir'de 12 ay boyunca çalışan annelere 325 euro (11.339 TL) destek sağlanacağını açıkladı. Peki, çalışan annelere 325 euro destek ödemesi başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?

Bakan Işıkhan Duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kadınlara verilecek destek ödemeleriyle ilgili ayrıntıları açıkladı. Bakan Işıkhan'ın duyurusu şu şekilde:

Bayram Öncesi Araç Sahiplerine Kötü Haber! Akaryakıta Zam Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli Bayram Öncesi Araç Sahiplerine Kötü Haber! Akaryakıta Zam Geliyor! Bu Gece Yarısından İtibaren Geçerli

"Çalışma hayatının her kademesinde kadınları desteklemeye devam ediyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla, çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşmanın önüne geçmek için anneleri destekliyor, kayıtlı istihdamda kalmalarını sağlıyoruz. Projemizin ikinci dönemine başvurular bugün itibarıyla başlıyor. Proje kapsamında; Ankara, İstanbul ve İzmir'de 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro (11.339 TL) destek sağlanacak. Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikini de sağlamayı hedeflediğimiz projeden toplam 7 bin kadın faydalanacak."

Başvuru Nasıl Yapılır?

"Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II (EDU-CARE II)" kapsamında başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Başvurular için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

Kimler Başvurabilir?

Avrupa Birliği’nin finansman desteği sağladığı projeyle, 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin, desteklenerek kayıtlı istihdamda kalmaları veya istihdama katılmaları amaçlanıyor.

Destek Programının Amacı

Bu proje sayesinde hem anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcıları istihdamı teşvik edilecek. Destek programı, kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını ve çocuk bakımının profesyonelce yapılmasını sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: NTV