Reklam Kurulu'nun son incelemeleri neticesinde, tüketicileri mağdur eden Blu TV ve TOD TV adlı iki dijital platform şirketine toplamda 1 milyon 100 bin 118 lira para cezası verildiği açıklandı. Kurul, her iki şirketi de aldıkları şikayetler üzerine inceledi ve yaptıkları uygulamaları aldatıcı ve yanıltıcı buldu. İşte detaylar:

Blu TV’nin de dahil iki dijital platform şirketine ceza

1. Blu TV'ye Kesilen Cezalar:

  • Blu TV, reklamlarında "İstediğin zaman iptal et" ibaresine yer vermiş ancak aboneliğini iptal etmek isteyen tüketicilere "Mevcut abonelikte iptal hakkı bulunmuyor. Bahsettiğimiz iptal hakkı, yeni dönem için yapılacak otomatik yenileme içindir" cevabını vermiş.
  • Reklam Kurulu, bu uygulamayı aldatıcı ve yanıltıcı buldu ve Blu TV'ye 550 bin 59 lira idari para cezası kesti.
  • Ayrıca, şirkete anılan reklamlar ile haksız ticari uygulamaları durdurma cezası verildi.

2. TOD TV'ye Kesilen Cezalar:

Uzmanı Uyarıyor: Sosyal Medyada Hakaret Edenlere Para Cezası! Uzmanı Uyarıyor: Sosyal Medyada Hakaret Edenlere Para Cezası!
  • TOD TV, internet sitesinde "Dilediğin zaman iptal et. Taahhüt yok, üyelikten istediğin zaman çık" ifadesine yer vermiş ancak bu taahhütleri yerine getirmemiş.
  • Taraftar Paketi satın alan ve bir süre sonra üyeliğini sonlandırmak isteyen tüketicilere "İptal hakkınız yok, kalan süre için bedel iadesi yapamayız" cevabını vermiş.
  • Reklam Kurulu, TOD TV'nin internet sitesindeki taahhütlerin yerine getirilmediğini tespit ederek şirketi aldatıcı ve yanıltıcı buldu.
  • TOD TV'ye toplamda 550 bin 59 lira idari para cezası ve anılan reklamlarla haksız ticari uygulamaları durdurma cezası verildi.

Bu cezaların, tüketicilerin güvenini kazanmak ve şeffaf bir hizmet sunmak adına dijital platform şirketlerine yönelik bir uyarı niteliği taşıdığı belirtildi. Reklam Kurulu'nun bu tür durumları yakından takip ederek tüketicileri koruma amacıyla çalışmalarına devam edeceği vurgulandı.

Editör: İHSAN KURAN