RECEP TAYYİP ERDOĞAN HAKKINDA

NE BİLİYORSUNUZ?

1-488

Doğum tarihi : 26 Şubat 1954

Yaşı : 69

Burcu : Balık

Doğum yeri : Kasımpaşa, İstanbul

1a-5

ASLEN RİZELİ

Aslen Rizeli. 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. Recep ayında doğduğu için Recep ismi verildi. Tayyip de dedesinin ismidir.

Ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Babası Ahmet Erdoğan, annesi ise Tenzile Erdoğan'dır. Babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışırdı.

2-434

Babası Ahmet Erdoğan ailesiyle birlikte 13 yaşında Rize’nin Güneysu ilçesinden İstanbul’a göç ettiğinde Kasımpaşa semtine yerleşmişlerdir. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı.

7-34

 Okuldaki şiir okuma yarışmalarında, liseler arası münazaralarda dikkat çekti. Yatılı okudu. Hafta sonlarında top sahalarına gider, su satardı. Yol parası olmadığı için Kasımpaşa’dan Eminönü’ne yürüyerek gider, nane, limon ve şekerlemeler alıp satardı.

3a-2

İYİ FUTBOLCU İDİ

Erdoğan 1969 yılında, 15 yaşındayken Camialtı Spor Kulübünden transfer teklifi alarak bu kulupte spor etkinliklerine devam etti. Futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi.

3-161

Camialtı Spor Kulübünden, İ.E.T.T'ye transfer oldu. 1976 yılında İ.E.T.T

futbol takımı İstanbul şampiyonu oldu. 12 Eylül 1980 sonrası İ.E.T.T’den ayrılmak zorunda kaldı. 16 senelik futbol hayatını da böylece noktalamış oldu.

8-29

ÜNİVERSİTE OKUDU MU?

Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu.

Recep Tayyip Erdoğan, Aksaray İktisat ve Ticaret Yüksek Okulu’nda başladığı öğrenimi, Şubat 1981’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Ticari Bilimler Fakültesi’nde bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan'ın mezuniyetinden sonraki yıl okulun adı 1982 yılında gerçekleştirilen düzenlemelerle de Marmara Üniversitesi adına çevrildi.

4b

Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Talebe Birliği öğrenci kollarında aktif görev aldı.

1976 yılında MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı'na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdürdü.

6-46

EMİNE ERDOĞAN VE ÇOCUKLARI

1977 yılında bir konferans münasebetiyle tanıştığı Emine Hanım’la 4 Temmuz 1978’de evlendi. Evliliklerinden 2 erkek, 2 kız olmak üzere 4 çocukları oldu.  Çocuklarının isimleri: Ahmet Burak, Necmeddin Bilal, Esra ve Sümeyye.

Çocuklarının doğum tarihleri: Ahmet Burak Erdoğan (d.1979) , Sümeyye Erdoğan (d.1985), Esra Erdoğan (d.1981), Necmettin Bilal Erdoğan (d.1980)

5-68

12 Eylül 1980’de İ.E.T.T’den ayrılınca özel sektörde çalışmaya başladı. Bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra 1982 yılında askere gitti. Yedek subay eğitimini Tuzla’da yaptı. İstanbul Hastal’da 77. piyade alayında askerliğini tamamladı. Erdoğan, siyasi partilerin kapatıldığı 12 Eylül döneminde, özel sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yaptı.

4-103

REFAH PARTİSİ

1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu.

Erdoğan kendine has çalışma tekniği ile Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti.

Teşkilatlanma konusunda Türk siyasi tarihine geçecek adımlar atan Erdoğan, 1989 yerel seçimlerinde Refah Partisi Beyoğlu Belediye Başkan adayı oldu. Refah’ın oy nispeti ülke genelinde yüzde 5’in altında olmasına rağmen ülkede Erdoğan fırtınası esiyordu. Sandıklar açıldığında Erdoğan yüzde 21 almış ve seçimi kaybetmişti. Ama yakaladığı rüzgâr birkaç yıl sonra Türkiye’de siyasi dengeleri değiştirecekti.

3-160

1991 Genel seçimlerde Refah Partisi İstanbul Milletvekili adayı oldu. Fakat bu seçimlerde seçmenlerin tercih işareti ile listedeki sırada değişiklik yapma imkânına sahip bulundukları tercihli oy sistemi ilk defa uygulandı. Seçimlerden 11 gün sonra Yüksek Seçim Kurulu, Refah Partisi’nin diğer adayının daha fazla tercih edildiğini açıklayarak Mustafa Baş’ı milletvekili ilan etti. Bu, Erdoğan’ın hayatındaki ikinci ve son seçim mağlubiyeti oldu. Bir daha girdiği hiçbir sandıktan zafersiz çıkmadı.

10-9

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Kısa sürede İstanbul'un kronikleşmiş sorunlarına doğru teşhis ve çözümler üretti. Su sorunu, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp sorunu ise dönemin en modern geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği sorunu Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50'den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi.

9-22

Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla olağanüstü önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarını büyük ölçüde ödedi ve bu arada 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Böylece, Türkiye'nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir yandan diğer belediyelere örnek olurken, bir yandan da halk nezdinde büyük bir güven kazandı.

11-304

HAPİS CEZASI VERİLEN ŞİİR

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997'de Siirt'te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkûm edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

12 Aralık 1997 yılında, Siirt'te yaptığı konuşmada ünlü şair Ziya Gökalp'in 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası adlı şiirini değiştirerek şöyle okumuştu:

"Minareler süngü, kubbeler miğfer / Camiler kışlamız, mü'minler asker / Bu

iláhi ordu dinimi bekler / Allahu Ekber, Allahu Ekber."

5b

AK PARTİ’NİN KURULUŞU

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AK Parti) kurdu.

Fazilet Partisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine, parti

içindeki iki farklı görüşü oluşturan milli görüşçüler ve yenilikçiler hareketleri kendi partilerini kurdular. Recai Kutan, milli görüşçüler ile birlikte Saadet Partisini kurarken, Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki yenilikçiler 14 Ağustos 2001 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)'yi kurdular. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk genel kongresinde Erdoğan başkan seçildi.

13-3

TEK BAŞINA İKTİDAR

Milletin teveccüh ve güveni AK Parti'yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye'nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi hâline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engel kalktı. 9 Mart 2003'te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85'ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46,6 oy alarak büyük bir zafer kazanan AK Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükûmeti’ni kurdu ve tekrar güvenoyu aldı.

16-4

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49,8 oy alarak 61. Hükûmeti kurdu.

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

16-2

FETÖ İHANETİ

15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini Yurtta Sulh Konseyi olarak tanımlayan FETÖCÜ bir grup asker tarafından askerî darbe girişimi gerçekleştirildi. Erdoğan, CNN Türk kanalında telefon ile gerçekleştirdiği görüntülü konuşmada darbecilere hiçbir şekilde imkan tanınmayacağını ifade ederek halkı darbeye tepki göstermek için sokağa çıkmaya davet etti. Çağrının ardından, Türkiye'nin birçok ilinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. 16 Temmuz sabahı, darbe girişimi bastırıldı ve askerler silahları ile birlikte teslim oldu.

15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, tatil yaptığı Marmaris'teki otelden ayrılmasının ardından FETÖ/PDY mensubu 35 darbeci asker tarafından otele baskın düzenlenmiştir. 2 polisin şehit düştüğü saldırı öncesi bir süre otelde değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 dakikayla suikast girişiminden kurtulmuştur.

15-4

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongrede, kurucusu olduğu AK Parti'nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başladı. 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimden de zaferle ayrılan Recep Tayyip Erdoğan  evli ve 4 çocuk babasıdır.

14-2

DÜNYANIN GÜNDEMİNDEKİ LİDER

Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferleri, iktidar olmaktan muktedir olmaya giden mücadelesi, Ak Parti’nin kapanma davalarında olduğu gibi bürokrasi vesayeti ile mücadelesi, askeri vesayetle mücadelesi, Fetö ve PKK ile mücadelesi, TL’den altı sıfırın atılması gibi ekonomik mücadeleleri, İMF ile bağların koparılması, İsrail’e one minute çıkışında olduğu gibi Uluslar arası güçlerle mücadelesi, Türk ve İslam dünyasının duasını ve desteğini alan uygulamaları, Başörtüsü yasağının kaldırılması, Ayasofya’nın tekrar cami yapılması gibi icraatlarına her biri ayrı bir araştırma konusu olduğu için bu yazımızda yer vermedik.

12-1317-3