İçişleri Bakanı, bugün saat 15.30'da İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde gerçekleşen bir olayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Beyoğlu'nda Taksim Meydanı'nda gerçekleşen bir protesto eylemi sırasında, İsrail ile yapılan ticaretin kesilmesi talebiyle bir araya gelen kişilere ilişkin detayları paylaştı.

Eylemin gelişimi sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı görevli iki emniyet personelinin disiplin ihlali yaptığı gerekçesiyle açığa alındığını duyurdu. Bu karar, olayın seyrini etkileyen ve kamu güvenliği açısından ciddi bir sorumluluk taşıyan unsurların değerlendirilmesiyle alındı.

Protesto sırasında yaşananlarla ilgili olarak, şiddet ve huzursuzluğun önlenmesi için güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri aldığını ve olaya müdahale ettiğini belirtti. Ayrıca, halkın can ve mal güvenliğinin korunması adına ilgili birimlerin süreci yakından takip ettiğini vurguladı.

İsrail ile ticaretin kesilmesi talebiyle yapılan eylemin siyasi ve sosyal boyutları da dikkate alınarak, ilgili tarafların hassasiyetle değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden, benzer durumların yaşanmaması için gerekli adımların atılacağını belirtti.

Öte yandan, açığa alınan emniyet görevlilerinin durumuyla ilgili detaylı bir soruşturmanın başlatıldığı ve disiplin kurallarının gereği gibi uygulanacağı da ifade edildi. Kamu güvenliğinin sağlanması ve halkın huzurunun teminat altına alınması için ilgili makamların titizlikle çalışmalarını sürdürdüğü vurgulandı.

Bugün saat 15.30'da İstanbul Beyoğlu'nda gerçekleşen protesto gösterisi, İçişleri Bakanı'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, İsrail'in Filistinli kardeşlerimize yönelik zulmüne karşı bir tepki olarak organize edilmiştir. İsrail'in Filistin topraklarında yürüttüğü uygulamaları protesto etmek amacıyla bir araya gelen vatandaşlar, İsrail ile ticaretin kesilmesini talep etmişlerdir.

Ancak, protesto gösterisi sonrasında bazı gruplar, uyarılara rağmen dağılmamış ve güvenlik güçlerine karşı mukavemet göstermiştir. Devlet büyüklerine yönelik hakaretlerde bulunmuşlardır. Bu durum, protesto eyleminin ötesinde, güvenlik güçlerine karşı bir şiddet eylemine dönüşmüş ve halkın huzurunu bozmuştur.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyon sonucunda, olaya karıştığı belirlenen 43 kişi yakalanmıştır. Bu kişilerden 38'i kimlik kontrolleri yapılarak serbest bırakılmış, ancak 5 kişi hakkında adli işlem başlatılmıştır. Bu adli işlem kapsamında ifadeleri alınarak adli süreç başlatılmıştır.

PTT'den 'sahte gönderi etiketi' uyarısı PTT'den 'sahte gönderi etiketi' uyarısı

Ayrıca, olayla ilgili olarak 2 emniyet görevlisi açığa alınmış ve mülkiye müfettişi görevlendirilmiştir. Bu adımlar, olayın detaylı bir şekilde incelenmesi ve sorumluların belirlenmesi amacıyla atılmıştır.

İçişleri Bakanı, kamuoyunu olayla ilgili olarak güncel tutacaklarını ve gelişmelerin paylaşılacağını belirtmiştir. Bu tür şiddet olaylarının ülke içi huzuru tehdit ettiği ve yasal süreçlerin titizlikle yürütülmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Kaynak: Özkan Duran