Üç gün boyunca aralıksız süren kar yağışı sonucu birçok köy yolu ulaşıma kapandı, eğitime ara verildi ve çatılarda biriken kar nedeniyle ahır ile samanlıklar çöktü. Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, yaşananları "Son 20 yıldır böyle bir kar görmedik" sözleriyle özetledi.

Kar temizleme çalışmaları sırasında üzerine çığ düşen iş makinesi operatörü Gökhan Yılmaz'ın yaşamını yitirmesi, ilçedeki durumun ciddiyetini gözler önüne serdi. Bu trajik olay, kar yağışının sadece günlük yaşamı değil, can güvenliğini de tehdit ettiğini ortaya koydu.

Seçtiğin ağaca göre nasıl bir insansın? Seçtiğin ağaca göre nasıl bir insansın?

Artvin Şavşat Kar

“BÖYLE BİR KAR GÖRMEDİK”

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, karla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Şavşat’a son yılların en büyük karı yağdı. Son 20 yıldan beri Şavşat’ta böyle bir kar görmedik.  Özellikle köylerimizde mağduriyet daha fazla. Hasta ve yaşlılarımıza ulaşmakta çok güçlük çektik ama olumsuz hava şartlarına rağmen mağduriyetleri gidermeye çalışıyoruz. İlçemizde bir de çok üzücü bir çığ olayı oldu ve bir kardeşimiz rahmetli oldu. Ani bir kar olunca mücadele çalışmalarında da güçlükler yaşandı. Vatandaşın rahat hareket edebilmesi için yolları temizlemeye çalışıyoruz. İnsanlarımıza araç takviyesi gönderip mağduriyetlerini gidermek için çabalıyoruz.” diye konuştu.

Belediye, İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri, karla kaplanan yolları açmak için seferber oldu. Sağlık ekipleri, ulaşımın mümkün olmadığı köylerdeki hastalara ulaşmak için AFAD ve belediye ekiplerinin yardımıyla zorlu koşullarda mücadele etti.

Artvin Şavşat 1

Editör: Umut Gökdaş