Apple, yapay zeka odaklı sohbet botları konusunda çalışmalarına hız kattı. Daha önce Apple GPT olarak da adlandırılan Ajax modelinin, iPhone’lara geleceği iddia edildi. Hatta bu modelin, kullanıcının alışkanlıklarına göre özelleştirilebileceği ifade edildi.

iPhone için yerel yapay zeka çözümü

Apple’a bağlı olarak çalışan bilim insanları, yeni bir araştırmada, ChatGPT gibi sistemlerin doğrudan iPhone’da çalıştırılıp çalıştırılamayacağını test etti. Bu kapsamda bulunan yeni bir teknik ise iPhone gibi sınırlı belleğe sahip mobil cihazlarda bile yapay zeka olabileceğini ortaya koydu.

Apple3

Bilmeyenler için yapay zeka modelleri, telefonlarda kullanılamayacak kadar büyük miktarlarda bellek gerektiriyor. Ancak Apple’ın yöntemi, veri kullanımını en aza indirmek ve bellekten elde edilen verimi en üst düzeye çıkarmak için iPhone’u kullanıyor.

Araştırmacıların raporuna göre, iPhone bu teknikler için depolama alanından faydalanıyor. “Pencereleme” ve “satır-sütun demetleme” gibi yeni yollar ile yapay zekanın iPhone’a yerleştirilebileceği ifade edildi. Bu sayede iPhone’daki RAM miktarının iki katı büyüklüğündeki modeller çalıştırılabiliyor.

Mipo, Dört farklı modeli piyasaya sürdü Mipo, Dört farklı modeli piyasaya sürdü

Apple2

Apple’ın testlerinde, işlemcilerde 4-5 kata kadar ve grafik biriminde ise 20-25 kata kadar daha hızlı performans alındığı belirtildi.

Bu durum Siri için sağlanacak kapsamlı bir güncellemenin, iPhone’a yapay zeka yeteneği katabileceği anlamına geliyor. Ayrıca Apple’ın ChatGPT’ye rakip olacak Ajax’ı doğrudan iPhone’a entegre etmesini sağlıyor.

Editör: Özkan Duran