A Milli Basketbol Takımı Başantrenörün acı kaybı A Milli Basketbol Takımı Başantrenörün acı kaybı

Ahmet Mümtaz Taylan, Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu olarak geniş bir hayran kitlesine sahip olan yetenekli bir sanatçıdır. 12 Eylül 1965 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Taylan, Arnavut kökenli bir babanın ve Çerkes kökenli bir annenin çocuğu olarak çeşitli şehirlerde büyüdü. İlköğretimini Isparta'nın Eğirdir ilçesinde, lise eğitimini ise İzmir'de tamamladı. Yükseköğrenime Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü'nde başlayıp, ardından Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde devam ederek 1989'da mezun oldu.

Profesyonel tiyatro kariyerine Devlet Tiyatroları'nda başlayan Taylan, 18 yıl boyunca oyunculuk, yönetmenlik ve sanat yönetmenliği gibi çeşitli görevlerde bulundu. Ankara ve Diyarbakır Devlet Tiyatroları'nda çalışmalar yaptı ve Almanya'da tiyatro eğitimi aldı. Ayrıca, Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı.

Tiyatro kariyerinin yanı sıra Taylan, televizyon ve sinema projelerinde de önemli roller üstlenmiştir. Geniş kitleler tarafından "Leyla ile Mecnun" dizisindeki "İskender Baba" rolüyle tanınan Taylan, bu rolle büyük beğeni topladı. Ayrıca "Bir Zamanlar Anadolu'da", "Ölümlü Dünya", "Gelincik", "Şahsiyet", "İşler Güçler" ve "Kelebeğin Rüyası" gibi birçok önemli film ve dizide rol alarak başarılı performanslar sergiledi.

Özel hayatına bakıldığında, Taylan üç kez evlenmiş ve bu evliliklerden bir kızı bulunmaktadır. Müge Kızılbağlı ile olan evliliğinden Ayşe Dilan adında bir kızı olan Taylan, oyuncu Ayçin İnci ile de evlenmiş ancak bu evlilik 2012'de sona ermiştir.

Son olarak, usta oyuncu Settar Tanrıöğen'in sağlık sorunları nedeniyle "Kızılcık Şerbeti" dizisinden ayrılmasının ardından, Taylan'ın dizide "Abdullah Ünal" karakterini canlandıracağı açıklanmıştır. Ahmet Mümtaz Taylan'ın oyunculuğu ve karizması, bu yeni rolüyle de izleyiciler tarafından merakla beklenmektedir.

Editör: Fırat Çelik