ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ve Filistin arasında uzun süredir devam eden gerginliklerin hafiflemesi yolunda önemli bir adım olarak değerlendirilen esir takası anlaşması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Biden, "Artık çok yakınız" ifadesini kullanarak, bu anlaşmanın yakın zamanda gerçekleşebileceğinin sinyallerini verdi. Böyle bir anlaşma, bölgedeki uzun süredir devam eden sorunlara nasıl bir çözüm sunabilir?

Yoğun Diplomatik Çabalar

ABD Başkanı Biden, haftalarca süren yoğun diplomatik çabaların ardından esir takası anlaşmasının artık çok yakın olduğunu ifade etti. ABD ekibinin bölgede başkentler arası mekik diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

İsrail Kabinesinin Görüşmesi

Öte yandan, İsrail kabinesinin yerel saatle 20.00'de bu anlaşmayı görüşmek üzere toplanacağı bilgisi verildi. Bu toplantının öncesinde savaş ve güvenlik kabineleri de anlaşmayı değerlendirmek üzere bir araya gelecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ile görüştü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Szijjarto ile görüştü

Hamas ve Ateşkes İhtimali

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'nin, İsrail ile "ateşkes" konusunda anlaşmaya yakın olduklarını açıkladığı belirtildi. Uluslararası basında yer alan haberlere göre, anlaşma kapsamında Gazze Şeridi'ndeki 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılmasının karşılığında İsrail'in 3 Filistinli mahkumu serbest bırakacağı iddia edildi.

Kaynak: