Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 3 otobüs birbirine girdi, 10 ölü, 57 yaralı Kuzey Marmara Otoyolu'nda feci kaza: 3 otobüs birbirine girdi, 10 ölü, 57 yaralı

Türkiye genelinde trafik kazalarını ve yoğunlukları önlemek için 2024 yılında yeni uygulamalar devreye girecek. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Ayhan Saraç, bu yeni gelişmeleri Radyo Trafik ortak yayınında açıkladı. Saraç, 2023 yılında yaşanan gelişmeleri değerlendirerek yeni yılda uygulanacak uygulamalar hakkında bilgi verdi.

Sürücü ve Araç Sayısı Artışı

"İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde araç sayısı bir önceki yıla göre yüzde 9 arttı. Sürücü sayısı da yüzde 4 oranında arttı. Ama yollarımız aynı oranda artmadı." Saraç, Türkiye genelindeki sürücü ve araç sayısının artışına dikkat çekti ve bu durumun trafikteki yoğunluğu artırdığını belirtti.

Kameralardan Ceza Yazılacak

"EDS sistemlerini zaten etkin kullanıyoruz. İlerleyen süreçte MOBESE kameraları da ceza yazmaya başlayacak" diyen Saraç, bu sistemlerin trafikteki güvenliği artırmak amacıyla daha etkin kullanılacağını vurguladı.

Hız Sınırları Değişmeyecek

Ayhan Saraç, hız sınırlarının artırılmayacağını ve yerleşim yerlerindeki hız limitlerinin standardize edileceğini belirtti. Bu adımın, trafikteki güvenliği artırmayı amaçladığını söyledi.

Moto Kuryelere Düzenleme

"Pandemi sonrasında motosiklet kullanımı arttı. Kuryelerin disipline edilmesi için çalışmalarımız var" diyen Saraç, motosiklet kazalarının önlenmesi için yeni düzenlemeler yapılacağını ifade etti.

Yeni Uygulamaların Başlangıcı

"Trafik kazalarını ve yoğunlukları önlemek için 2024 yılında yeni uygulamalar devreye girecek." Saraç, yeni uygulamaların trafik güvenliğine katkı sağlayacağını belirtti ve bu uygulamaların ne zaman başlayacağına dair bilgi verdi.

Editör: Umut Gökdaş