Türkiye'de otomobil satışlarına yıllardır damga vuran otomotiv sektörü, 2023'te tarihi bir dönüm noktasıyla karşılaştı. İlk kez bu yıl otomobilden daha fazla motosiklet satışı gerçekleşti. Ancak bu durumu sadece ekonomik sebeplere bağlamak doğru olmaz. Peki, motosiklet satışlarındaki bu patlamanın sebepleri neler?

Motosiklet Satışları Nasıl Bu Kadar Hızlandı?

Pandeminin getirdiği eve servis talepleri ve kurye ihtiyaçları, motosiklet satışlarını hızla yükseltti. Ek olarak otomobil ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar, elektrikli motosikletlere olan ilginin sıçraması ve hükümetin sektöre desteğinin artması gibi birçok sebep motosiklet satışlarının hızla yükselmesini tetikledi.

Eylül Ayında Tarihi Fark

Motosiklet satışları, özellikle Eylül ayında otomobil satışlarını tarihi bir farkla geride bıraktı. Ayrıca, MOTED'in yaptığı açıklamalar ve sunduğu veriler, bu trendin sadece geçici bir durum olmadığını gösteriyor.

Alım Gücündeki Değişiklik

Ekonomik nedenlerden dolayı birçok kişi otomobil almak yerine motosikleti tercih ediyor. Özellikle büyük şehirlerde trafiği rahatlatan motosikletler, aynı zamanda ekonomik bir alternatif oluşturuyor.

Opel, güncel fiyat listesini açıkladı: En ucuz model hangisi? Opel, güncel fiyat listesini açıkladı: En ucuz model hangisi?

Yılsonu Tahminleri ve Geleceğe Dair Beklentiler

MOTED'in yılsonu satış tahminleri iki katına çıktı. Motosiklet üreticileri, gelecek yıl için de satışların artacağını öngörüyor. Ancak otomobil sektörü, satışlarda bir daralma bekliyor.

Trafikte Motosikletin Yeri

Eylül ayı verilerine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıtların yaklaşık yarısı motosiklet oldu. Trafikteki motosiklet oranı, son yıllarda hızla yükselişe geçti.