Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ülkenin enflasyonla mücadele etmek ve vatandaşların alım gücünün daha çok artırılması için gıda marketlerine yönelik fiyat indirimi yaparak kampanyalarına katılmayan marketlere uyarıda bulundu. Bu kampanyalara katılmayan kuruluşların tüketici tercihlerini kaybedebileceği hususunda dikkat çekti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat'dan marketlere sert uyarı

Ticaret Bakanı Bolat, Ankara Sanayi Odası'nın Ekim Ayında yapılan Meclis Toplantısı'nda yapmış olduğu konuşmada, ekonomik durumu ele aldı. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklara karşı ve yüksek enflasyonu göstererek, üretimi daha çok artırmanın ve ihracatı teşvik etmenin önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Aynı toplantıda, ASO Başkanı Seyit Ardıç da sanayicilerin ve üreticilerin karşılaşmış oldukları sorunlara dikkat çekerek, üretimde büyüme ve verimliliğin daha çok artırılması gerektiğini söyledi. 

Dış ticaret açığının iyice azaltılması gerektiğini belirten Ardıç, ülkede karbon fiyatlandırmasına uyumlu bir sistemin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ticaret Bakanı Bolat, ayrıca Kovid-19 salgını peşinden, Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş ve, iklim değişikliği ile birlikte hemen arkasından deprem gibi olumsuz yönde peş peşe yaşanan gelişmelerden dolayı Türkiye ekonomisini olumsuz yönde iyice etkilediğini fakat ülkenin ekonomik olarak krizlere dayanıklı olduğunu söyledi.

Kamu Görevlilerine Yapılan Fazla ve Yersiz Ödemeler Sıkı Takipte! Kamu Görevlilerine Yapılan Fazla ve Yersiz Ödemeler Sıkı Takipte!

Bakan Bolat, özellikle otomotiv ve gayrimenkul sektörlerinde yaşanan olumsuz fiyat artışlarının düzeltilmesi için yapılan düzenlemelerin etkili olduğunu söyledi. 

Aynı zamanda fiyat indirme kampanyalarına katılmayan firmalara çağrıda bulunarak, tüketici tercihlerin önemine vurgu yaptı.