Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın açıklamalarıyla ülkede büyük bir gıda güvenliği tartışması başladı. Bu yılın başından itibaren yapılan gıda denetimlerinde, insan sağlığını tehdit eden üretim ve satışlarıyla dikkat çeken 159 firma hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

1 Milyon Denetim, Binlerce Uygunsuzluk

Bakanlık, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için büyük bir gayret içinde. 1 Ocak’tan bugüne kadar gerçekleştirilen 1 milyon 16 bin 980 gıda denetiminde, tam 12 bin 788 adet uygunsuzluk tespit edildiğini Bakan Yumaklı belirtti. Bu uygunsuzluklar nedeniyle 159 firma hakkında da suç duyurusunda bulunulduğu kaydedildi.

Ünlü Çimento Devi Türk Şirketini Satın Alıyor: "Anlaşmaya Varıldı" Ünlü Çimento Devi Türk Şirketini Satın Alıyor: "Anlaşmaya Varıldı"

Toplu Tüketim Yerleri Büyük Risk Altında

21 Ağustos 2023 itibarıyla başlatılan uygulamada, toplu tüketim yerleri olan restoran, lokanta ve kafeteryaların yanı sıra kasap, şarküteri, bakkal, market ve büfe gibi gıda satış yerleri de denetleniyor. Yumaklı, vatandaşları gıda ile ilgili şikayet ve olumsuz durumları Bakanlıkta oluşturulan Alo 174 hattına bildirmeye davet etti.