Dilan-Engin Polat çiftine yönelik günlerce süren suçlamalar ve sosyal medyada çeşitli isimlerle yaşadıkları karşılıklı tartışmaların ardından Mali Araştırmalar Kurulu (MASAK), inceleme başlattı. 1 Kasım’da altı ilde düzenlenen operasyonda aralarında Polat çiftinin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı. Kara para aklama ve vergi kaçakçılığı suçlamalarının yöneltildiği Polat çifti ifadelerinin alınmasından sonra tutuklandı. Polat çiftinin ardından gözler lüks hayatlarıyla gündemden düşmeyen ve magazin programlarında boy gösteren diğer fenomenlere çevrildi.

WhatsApp’tan yuva yıkacak sohbet kilitleme özelliği! WhatsApp’tan yuva yıkacak sohbet kilitleme özelliği!

ŞATAFATLI HAYATLAR MAGAZİN GÜNDEMİNDE

Şatafatlı yaşam tarzlarını gösteren paylaşımları milyonlarca kişi tarafından takip edilen ve sık sık magazin programlarında boy gösteren sosyal medya fenomenleri genelde kara para aklamakla suçlanıyor. Haklarında sosyal medyada suçlamalar yöneltilen Yasin Kayatürk-Şule Kayatürk çifti, Özlem Öz-Tayyar Öz çifti, Eylül Öztürk ve Aymira Koçaklı gibi sosyal medya fenomenlerinin de mal varlıklarının incelenmesi isteniyor.  Yapılan şikayetlerin ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Edinilen bilgiye göre Bakanlık, 600 sosyal medya fenomeni hakkında inceleme başlattı.

ORTAK ÖZELLİK: GÜZELLİK MERKEZLERİ

Peki gündem olan fenomenlerin ortak özelliği ne? Açık kaynaklar üzerinde yaptığımız araştırmaya göre ismi geçen fenomenlerin büyük çoğunluğu 2019’un sonlarından itibaren güzellik merkezleri açıyor... Ardından estetik ameliyatlar yapılıyor, kısa süre içinde lüks arabalar ve evler satın alınıyor, umre ziyaretleri yapılıyor, şarkılar söyleniyor, klipler çekiliyor, zor durumda olan insanlara maddi yardımlar yapılırken paylaşımlar yapılıyor, altın ve dolarlı pozlar veriliyor... Ve hemen hepsi de kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor.