Sigara fiyatlarına dair son dakika gelişmeleri hepimizi yakından ilgilendiriyor. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, sigara ve içki gibi ürünlerde yapılan zamlar da gündeme gelmeye başladı. Özellikle ÖTV'ye yapılan Yİ-ÜFE düzenlemesi, sigara fiyatlarına nasıl yansıyacak? İşte en ucuz sigara fiyatlarına dair merak edilenler...

Sigara Fiyatlarına Yansıyacak Zam Detayları

sigara-3

Enflasyona karşı tek çare olarak onu gösterdiler Enflasyona karşı tek çare olarak onu gösterdiler

Habertürk'ün aktardığı habere göre, sigara ve içki gibi ürünlerde ÖTV, altı ayda bir artırılıyor. Ancak işin detaylarına indiğimizde, bu artışların arkasında Yİ-ÜFE yani Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin etkisi olduğunu görüyoruz. Her 1 kuruşluk artışın, vergi sistemi sebebiyle sigara fiyatına 6.8 kuruşluk bir zam olarak yansıdığını belirtelim. ÜFE artışına bağlı olarak sigara fiyatlarında beklenen zam, enflasyonun etkisiyle daha da artacak gibi görünüyor. Özellikle son 6 ayda yaşanan yüzde 25'e varan değişim, sigara fiyatlarına büyük bir zam olarak yansıyabilir.

ÖTV Artışının Temelleri

sigaraya zamn

Son verilere göre, Yİ-ÜFE'deki değişimler göz önüne alındığında Temmuz ayından bu yana aylık artışın yüzde 22.6 seviyelerine ulaştığını görüyoruz. Bu verilere dayanarak, Aralık ayında açıklanacak enflasyon oranıyla birlikte ÖTV artışının yüzde 25 olması bekleniyor. Bu durum, sigara fiyatlarında ciddi bir artış anlamına geliyor.

En Ucuz Sigara Fiyatları Ne Kadar Olacak?

sigaraa

Sigara fiyatlarındaki bu artışın ardından en çok merak edilen sorulardan biri de, en ucuz sigara fiyatlarının ne kadar olacağı. Şu anki duruma baktığımızda son sigara zammı sonrası en düşük sigara fiyatının 29.5 lira olduğunu görüyoruz. Aynı dönemde en yüksek sigara fiyatı ise 48 liraya kadar çıkmıştı. Eğer aksi bir karar alınmaz ve otomatik oranda artış yapılırsa, en ucuz sigara fiyatı ortalama 33 liraya yükselecek. Bu da neredeyse 3.5 liralık bir zam demek.