Sümela Manastırı'nda, Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeus'un âyin düzenlemesi planı, tartışmalara yol açtı. Gazeteci yazar Yusuf Kaplan, bu duruma karşı çıkarak sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile tepkisini dile getirdi.

Bugün 15 Ağustos tarihinde, tarihi bir öneme sahip olan Trabzon'un 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiği günü hatırlatan Kaplan, Sümela Manastırı'nda yapılacak olan Patrik Bartholomeus'un âyinini eleştiren bir tweet attı. Kaplan, "Bugün Sümela Manastırı'nda Patrik Bartholomeus âyin yapacak! Trabzon'un fethedildiği gün böyle bir yerde âyin yapmak neyin nesidir? Meydan okumak değilse nedir bu? Böyle bir şey asla kabul edilemez!" ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Bombalı Saldırı! Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Bombalı Saldırı!

Yusuf Kaplan'ın bu açıklaması, Sümela Manastırı'ndaki âyin planının farklı bakış açılarına ve tarihsel hassasiyetlere nasıl dokunduğuna dair bir tartışma başlatmış oldu. Tepki gösterenler, bu âyinin Trabzon'un tarihine ve fethe saygısızlık anlamına gelebileceğini düşünüyorlar. Öte yandan, bu âyinin dini bir ritüel olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve tarihsel bağlamın ayrı bir konu olduğunu savunanlar da bulunuyor.
Ekran Resmi 2023-08-15 15.17.51