Paladyumun ons fiyatı, dün itibarıyla 949,80 dolarla son 5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Ağustos 2018'den bu yana ilk kez 949,80 doları gören paladyum, bu düşüşle dikkatleri üzerine çekti.

Benzin, Motorin ve LPG'ye rekor zam Benzin, Motorin ve LPG'ye rekor zam

Küresel Endişeler ve Elektrikli Araç Talebi

Paladyum fiyatlarının bu sert düşüşünün ardında ne var? Birincisi, küresel ekonomik aktiviteye yönelik devam eden endişeler, ikincisi ise elektrikli araçlara artan talep. Analistler, paladyumun otomobillerdeki katalitik konvertör üretiminde kullanıldığını belirterek, elektrikli araç talebinin artmasıyla normal otomobillere olan talebin düşebileceğine yönelik tahminlerin arttığını ve paladyumda talep endişelerinin öne çıktığını söylüyor.

Diğer Faktörlerin Etkisi

Paladyumun düşüşünde rol oynayan diğer faktörler de göz ardı edilemez. Özellikle ABD Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam edeceği endişeleri ve otomobil üreticilerinin daha ucuz olan platin metaline yönelmeleri, paladyum fiyatlarını baskıladı.

Paladyumun Geleceği Ne Olacak?

Paladyum fiyatlarının bu şekilde devam etmesi, emtia piyasasında sert dalgalanmalara neden oluyor. Önümüzdeki dönemde paladyumun nasıl bir seyir izleyeceği merak konusu. Uzmanlar, otomotiv sektöründeki değişimin paladyum talebini etkilemeye devam edeceğini öngörüyor.

Geçen Yıldan Bu Yana Düşüş Eğilimi

Paladyumun son yıllardaki performansı da dikkat çekici. Mart 2022'de tarihi zirveye ulaşan paladyum, o dönemde Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan arz endişeleriyle rekor kırmıştı. Ancak son bir yılda paladyumun değeri hızla düşüş gösteriyor.

Vadeli işlem ve emtia piyasaları uzmanı Zafer Ergezen'e göre, paladyumun talebi özellikle otomotiv sektöründen gelirken, ekonomik değişimler ve elektrikli araçlar, paladyumun geleceğini şekillendiriyor. Paladyumun önemli bir konvertör olarak kullanılması, otomotiv sektöründeki değişikliklerle birlikte talebin azalmasına neden oluyor.