Deniz Sıcaklığından Balıkçılığa Büyük Darbe: Hamsi Sezonu Ne Durumda? Deniz Sıcaklığından Balıkçılığa Büyük Darbe: Hamsi Sezonu Ne Durumda?

Kamu çalışanları ve emeklileri için merakla beklenen zam haberi sonunda geldi. Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine başvurulan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, çalışmalarına bugün başlıyor. İşte son durum ve detaylar:

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Süreci Başladı

kykk

1 Ağustos'ta başlayan ve 22 Ağustos'ta sona eren 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde memur ve memur emeklilerini ilgilendiren zam konusunda taraflar uzlaşamadı. Bu durumun ardından devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girdi. Kurul bugün çalışmalarına başlayacak.

Memur-Sen'in Başvurusu

mım

Yetkili konfederasyon Memur-Sen, uzlaşı sağlanamayan taleplerini Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na sunmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuruda bulundu. Bu adım, uzlaşılan maddelerin lehlerine genişletilmesi kaydıyla uzlaşılamayan taleplerin kurul tarafından bağlanmasını amaçlıyor.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun verdiği karar kesin olacak ve bu karara itiraz edilemeyecek. Kurul, ay sonuna kadar kararını açıklamak için çalışmalarını sürdürecek.

Hakem Kurulu Üyeleri Kimlerden Oluşuyor?

mmm

Kurulun başkanlığını Sayıştay Başkanı Metin Yener üstleniyor. Kurul üyeleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı İsmail İlhan Hatipoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkan Yardımcısı İsa Atçeken, akademisyenler Prof. Dr. Fatih Uçan ve Prof. Dr. Fatih Yardımcıoğlu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Öztürk ve Soner Can Tufanoğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Yardımcısı Türkeş Güney ve KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal bulunuyor.

Hükümetin Teklifi ve Revizyonu

mtm

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos'taki ilk teklifinde 2024'ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam önermişti. Ancak 17 Ağustos'ta teklifini revize ederek 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 olarak güncelledi.