Yavuz Turhan
yavuzturhan@hotmail.com

ZEKİ MÜREN

03 Mayıs 2021 / Pazartesi 12:48:31 | YAZARLAR | Yavuz Turhan

ZEKİ MÜREN 1974’ler de Şişli İstanbul. (Kıbrıs savaşında kendisine ait 27 adet daireyi satarak Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışlamıştır. Zeki Müren'in vefatından 6 ay önce yapılan kayıtta ilginç ifadeler dikkat çekiyor. Müren, kendisinden "Zekicik" diye bahsettiği kayıtta, 26 Mart 1996 sabaha karşı bir rüya gördüğünü ve böylece mirasını Mehmetçik Vakfı'na bırakmaya karar verdiğini anlatıyor. Ses kaydında Zeki Müren şunları söylüyor:

 

"Türk Eğitim Vakfı'nın ve de Mehmetçik Vakfı'nın vefakâr dostları var. 26 Mart 1996 sabaha karşı gördüğüm bir rüyanın, rüya değil hakikatti galiba, etkisiyle yıllarca ciğerimde, kalbimde, kanımda, beynimde, böbrek taşımı sahnede düşüren, müspet, menfi bin türlü insanı yola getirmeye çalışan Zekicik, o an bir karara varmıştı.

 

Sınır boylarımızda vatanımız için, bizim için, seve seve can vermeye yüce yürekleriyle, büyük ruhlarıyla nöbet bekleyen ve düşmana karşı yurdumuzu koruyan Türk askerlerinin bir armağan mahiyetinde, candan dualarımla birlikte Mehmetçik Vakfı'na miras olarak bırakışım. Bu tarih henüz yeni sayılır... 26.3.1996 sabahı Bodrum'daki vasiyetimi imzalattıktan sonra kendimi hür bir martının denizi yalayarak uçuşu gibi hissettim hem de beyaz kanatlar üstünde. Duygularımı anlatacak kelimeyi bulamıyorum. Ama sizlerin hissettiğine inanıyorum."

Anısına saygıyla.

Görsel: Zeki Müren Yedek Subaylık Görevinde Çankırı 1958

 

 

İKİZDERE ‘NİN YÜREKLİ KADINLARINA SELAM OLSUN

 

Rize İkizdere'de Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı çıkan köylülerle jandarma arasında günlerdir gergin bir bekleyiş sürüyor.

 

 Valilik projeyi yaptırmakta, köylülerse direnmekte kararlı.

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)