Cem Taşkıner
cemtaskiner@hotmail.com

?Uyuşturucu? Ölümden Beter

03 Kasım 2013 / Pazar | YAZARLAR | Cem Taşkıner

Ölümden beter bir şey olabilir miydi?

 

Kimine beter şey ölüm, kimine vuslat ölüm….

 

Ölümden beter şey olamaz çoğu insan için. Ama şöyle diyordu eroin bağılısı olan adam:


 "Beni eroine başlatan adam öldürseydi bu kadar kötülük yapmış olmazdı. Ölmekten, yatalak olmaktan beter haldeyim. Hayalim filan yok. Bir tek hayalim varsa o da ölmek. Ölmek istiyorum çünkü rezillik içindeyiz."


Uyuşturucunun ne kadar kötü olduğunu anlatan bir uyuşturucu bağımlısının sözleri bunlar.

 

 Uyuşturucunun ne kadar kötü olduğunu anlayıp kesinlikle uzak durmamız gerekir, uzak durabilmemiz için de kimseye kanmamalıyız, çok yakın arkadaşınız olsa dahi.

 
“Uyuşturucu tacirinin tek bir amacı var. Sizi o maddeye alıştırmak. Bir kereden hiçbir şey olmaz diye başlayan bağımlılık süreci, “Ara sıra kullanıyorum”a daha sonra “Canım isterse bırakırım” ve en sonunda da “Kurtulmak istiyorum” şekline dönüşüyor”

 

 Bu gibi sözler sizi aldatmasın ve dönüşü çok ama çok zor olan yola girmeyin…


Hayat oyun değil ciddiye alacaksın, girilmez sokaklar var oralara girmeyeceksin hele de çıkmaz sokaklara hiç girmeyeceksin.

 

 Yaşanmış örnekler var, pişmanlıklar var, keşkeler var ama keşkelerin  pişmanlıkların bir faydası yok çünkü çıkmaz sokak orası geriye dönüşü çok zor…

 

Derdin olabilir, sıkıntın olabilir, canın sıkkın olabilir bilmelisin ki uyuşturucuyla dertler sıkıntılar çare bulmaz aksine bir de uyuşturucu belası eklenecek dertlerine…

 

Uyuşturucu kullananlar hava atarmış arkadaşlarına, uyuşturucu kullanmak arkadaşlarına hava atılacak bir şey değil tam aksine insanı utandıracak mahcup edecek bir iştir..

 

Uyuşturucu insanın sosyal hayatını bitiriyor, sosyalleşme uyuşturucuyu nasıl temin ederimden ibaret oluyor.

 

İnsanın akıl, zihin ve vücut sağlığının en büyük düşmanı olan uyuşturucu, kişiyi ailesinden, işinden, toplumdan uzaklaştırıp, yalnızlığa, bunalıma ve ölüme götürüyor.

 

Uyuşturuculardan eroinin bir gramı bile, beyindeki bir milyon hücreyi öldürürken, ileri derecede kokain kullananlarda da psikolojik bozukluklar meydana geliyor. Esrar, 'eroinmanların ilk atlama taşı' olurken, çok miktarda ve birden alınan afyon ise, içen kimseyi komaya sokup ölümüne sebebiyet verebiliyor.

 

Uyuşturucunun zararları saymakla bitmez, zararını bile bile niye aldanır ki insan.

 

Üstat Necip Fazıl gibi ben de “Durun kalabalıklar durun bu cadde çıkmaz sokak” diye haykırıyorum.

 

 

 

.

Tüm Yorumları Göster (0)