Cem Taşkıner
cemtaskiner@hotmail.com

UMEM Kursiyerleri Şikâyetçi

10 Nisan 2012 / Salı | YAZARLAR | Cem Taşkıner

UMEM yani Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi, devletin işsizliğe çözümü anlamında önemli bir projesi. Meslek edindirmeyi kurslarla gerçekleştiren okul, işveren ve İş-Kur?u bir araya getirerek hem kalifiye eleman hem işsizlik sorununu çözme adına atılmış önemli bir adım.

Kursiyerler katıldıkları kursta günlük 15 TL harçlık alıyorlar. Kursu tamamladıktan sonra staj için talep eden firmalara gidiyor ve stajın ardından 3 aylık çalışma ve işveren memnunsa çalışmaya devam ediyorlar. Fakat her şey yazıldığı gibi güzel gitmiyor.

Geçtiğimiz günlerde 10 kadar UMEM kursiyeri ile görüşme imkânım oldu. Bazıları hallerinden fazlasıyla memnun. Patronlarına dua ediyorlar. Bir kısmı ise ciddi manada dertli. Çünkü patronları fazla adam talep ettiği için kendilerini alakasız yerlerde çalıştırdıklarından şikâyetçiler. 

Örneğin lazım olan 3 döşemeci için firma sahibi 5 döşemeci talep ediyor. Kalan 2 döşemeciyi de mobilyada çalıştırıyor. Doğal olarak döşeme konusunda uzmanlaşmak isteyen kursiyerler başka başka yerlerde çalışmak durumunda kalıyorlar. Bunun takibinin yapılmadığını, firmaların denetlenmediği ve herhangi bir yaptırımın da olmadığını kaydediyorlar.   

Firmaların 4 yıl boyunca sigortaların devlet tarafından karşılanması, eksik olan bölümlere de işçi alma adında cazip bir çalışma olarak görülebilir fakat unutulan bir şey var ki o da kursiyerlerin bu kurslara katılma nedenleri uzmanlaşma yani iş öğrenme. Aynı kişiler sanayide çok rahat iş bulabilirken CNC gibi, gaz altı kaynakçılığı gibi, döşeme gibi konularda uzmanlaşmak istiyorlar. Bu konuda hem Ticaret ve Sanayi Odasının hem de İş-Kur?un denetleme yapması şart. Biz yetkililere UMUM?cilerin sıkıntısını iletmiş olalım.

Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
GÜVEN
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
SU YOLU
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-01:00
Telefon: