Ayhan Bayraktar
bayraktarayhan@hotmail.com

ÜÇ KUTSAL MESCİD

30 Temmuz 2017 / Pazar 18:04:26 | YAZARLAR | Ayhan Bayraktar

Resulullah Efendimiz (a.s.) Mescid-i Aksa hakkında şöyle buyurmuşlar: "İbadet amacıyla yolculuk ancak şu üç mescidden birine olur:  Mescidi Haram'a, Mescid-i Nebevi’ye ve ve Mescidi Aksa'ya." 

Mescid-i Haram’da Kabe’yi, Mescid-i Nebevi’de Resulullah Efendimiz’i görmek ziyaret etmek nasib oldu hamdolsun. Şu fani hayatta en önemli hedeflerimden biri de Mescid-i Aksa’yı ziyaret edip, dünya gözü ile görmek ve kubbesi altında secdeye varmak.

En önemlisi de; Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın Yahudi zulmünden kurtulup, özgür olduğunu görmek.

Resulullah Efendimiz’in (s.a.s)'ın hanımı Hz.Meymune annemiz (r. anhâ): "Ey Resulullah! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir" dedi. Resulullah (s.a.s.) da şöyle buyurdu: "Oraya (Mescidi Aksa'ya) gidin ve içinde namaz kılın." 

O tarihte henüz Kudüs Müslümanlar tarafından fethedilmemişti.

Resulullah Efendimiz (s.a.s) sözlerine şöyle devam etti: "Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin." 

Zeytinyağı bir semboldür. Resulullah Efendimiz’in (s.a.s) mesajı şudur; 

Kudüs'e ve Mescidi Aksa'ya önem verin.

Kudüs'e ve Mescidi Aksa'ya sahip çıkın.

Kudüs ve Mescidi Aksa için çalışanlara destek olun.

KUTSAL BELDE; KUDÜS

Resulullah Efendimiz’in (s.a.v) haber verdiğine göre; Yeryüzünün en faziletli mekânları camiler, camilerin de en faziletlileri Mescidi Haram, Mescidi Nebevi ve Mescidi Aksa'dır.

Bu üç camide kılınan namazların diğer camilerde kılınan namazlardan çok daha fazla sevaplı olduğu hadisi şeriflerde bildirilmiştir.

Resulullah Efendimiz (s.a.s) buyurdular ki; "Bir adamın kendi evinde kıldığı namaza bir namaz sevabı verilir. Oturduğu beldenin sakinlerinin devam ettikleri camide kıldığı namaza yirmi beş kat sevap verilir. Cuma namazının kılındığı camide kıldığı namaza beş yüz kat sevap verilir. Mescidi Aksa'da kıldığı namaza elli bin kat sevap verilir. Benim camimde kıldığı namaza da elli bin kat sevap verilir. Mescidi Haram'da kıldığı namaza ise yüz bin kat sevap verilir"

Mescidi Aksa aynı zamanda Yüce Allah'ın yeryüzündeki ilâhi âyetlerinden bir âyettir. Çünkü İsrâ suresinin birinci âyetinde şöyle buyrulmaktadır: "Kulunu, kendisine birtakım ayetlerimizi göstermek için bir gece Mescidi Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürütenin şanı pek yücedir. Şüphesiz o duyandır, görendir."

BİRLİK OLURSAK ÖZGÜR OLURUZ

Mekke ve Medine gibi bu kadar kutsal ve mübarek olan Kudüs, Yahudi işgali altında. Ne hazindir ki; Müslümanların varlığı ve çabası da Kudüs’ü bu esaretten kurtarmak için yeterli değil.

Pazar günü İstanbul’da, Kudüs ve Mescid-i Aksa için ümmet mitingi düzenlendi. Mitingde Mescid-i Aksa’nın siyasi değil imanı bir mesele olduğu vurgulandı. Farklı siyasi görüşte, farklı meşrepte olmalarına rağmen bu mitingte, Ümmetin tüm renkleri Mescid-i Aksa için bir araya geldi.

İşte bu vahdeti-birliği, hem Türkiye’de hem İslam Dünyasında gerçekten sağladığımızda, Mescid-i Aksa ve Kudüs, Allah’ın izniyle özgür olacaktır.

Tüm Yorumları Göster (0)