Vedat Baykay
vedaybaykay@yandex.com

Suriyeliler Hakkında Söylenen Yalanlar - 13 -

21 Ağustos 2019 / Çarşamba 18:24:18 | YAZARLAR | Vedat Baykay

Sosyal medya dahil tüm iletişim mecralarında dolaşıma sokulan, teyit.org sitesinin Suriyelilerle ilgili yalan haberleri derlediği yazı dizisine bugün de devam ediyorum.

31) Türk bayraklı çizim Türkiye’de yaşayan bir Suriyeli tarafından yapılmadı: Sosyal medyada paylaşılan ve Türk Bayrağı’ndaki hilali bir ağız ve yıldızı da bu ağızdan kaçan insanlar olarak tasvir eden bir illüstrasyonun çizerinin Türkiye’de yaşayan Suriyeli bir kişi olduğu iddia edildi.

Ancak söz konusu illüstrasyonu Türkiye’de yaşayan bir Suriyelinin çizdiği iddiası doğru değil. İllüstrasyonun sahibi Moustafa Jacoub isminde Suriye asıllı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir çizer. Jacoub’un Suriye’deki iç savaşa dikkat çekmek ve ülkelerin mültecilere ilişkin politikalarını eleştirmek için hazırladığı birçok çalışma bulunuyor. Moustafa Jacoub Teyit’e söz konusu illüstrasyonu çizmedeki amacının “Suriyeliler dahil olmak üzere totaliter rejimlerde yaşayan ve ifade özgürlüğü arayan insanların sesi olmak” olduğunu belirtti.

Sosyal medyada paylaşılan görsel yaklaştırıldığında sağ altında “M. Jacoub 2019” ibaresinin yer aldığı görülebiliyor. Bu isim internette aratıldığında karşımıza görsel tasarımcıların kullandığı Behance, Devianart gibi platformlarda kullanıcı olan Moustafa Jacoub isimli bir çizer çıkıyor. Jacoub’un profil bilgilerinde yer alan biyografi kısmına bakıldığında ise kendisinin ABD’nin Texas eyaletinin Houston şehrinde yaşadığı bilgisine ulaşılıyor.

Teyit, Moustafa Jacoub’a ulaştı. Jacoub, kendisinin Suriye asıllı bir Arap olduğunu söyledi ve iddia konusu çizimin kendisine ait olduğunu belirtti. Çizer, Suriye İç Savaşı sırasında Almanya’da 2 sene yaşadığını sonrasında ise Houstan’a taşındığını ve şu an freelance çalışan bir görsel sanatçı olduğunu ifade etti.

Ayrıntılı analiz için : https://teyit.org/turk-bayrakli-cizim-turkiyede-yasayan-bir-suriyeli-tarafindan-yapilmadi/

ASLINDA BİTMEDİ

Aşağıya bitti yazıyorum ama aslında bitmedi, daha onlarca, yüzlerce böyle yalan haber var. Hala da üretilmeye devam ediyor. Belli ki sistematik bir şey bu. İşin acı tarafı da bu ülkede bu tezviratlara inanan binlerce ahmak takipçi var..

Ülkemizi karıştırmak. Ki biz yüzyıllardır 42 millete güvenlik olmuş el-emin bir milletiz. Rum’u, Ermenis’si, Yahudi’si yüzlerce yıldır güven ve huzur içinde yaşamış bir tek Suriyeli, Arap, Kürt ve Türkmenler mi fazla gelecek. Rızkımızı veren Allah’tır. Kimse rızkını orada bırakıp gelmez. Rızık onunla birlikte peşinden gelir. Kendi cebimizden veriyormuşuz gibi konuşmak Er-Rezzak olan Allah’a edepsizliktir.

Yani demem o ki sosyal medya dahil nerede olursa olsun gördüğünüz her caps’e, haber’e, video ve fotoğrafa hemen inanmayın. Önce bi araştırın.

Bakın Yüce Allah Hucurat Suresinde ne buyuruyor: “Ey iman edenler! Size bir fasık* bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.” (Kuran Meali; 6.Ayet)

*Fasık: Yoldan çıkmış..

 

(BİTTİ)

Tüm Yorumları Göster (0)