Vedat Baykay
vedaybaykay@yandex.com

Suriyeliler Hakkında Söylenen Yalanlar - 1 -

30 Temmuz 2019 / Salı 19:32:51 | YAZARLAR | Vedat Baykay

Türkiye’de yaşayan Suriyelilerle ilgili internette yayılan yanlış bilgiler teyit.org sitesi tarafından devamlı surette araştırılıp doğrusu ile beraber yayımlanıyor. Sadece Suriyeliler hakkında değil, seçimlerde adaylar hakkında ya da farklı gündemlerle ilgili ortaya atılan yalan haberler hakkında devamlı açıklayıcı, analize dayalı teyitler yapıyor.

 

Bu site son yıllarda çok önemli işlere imza atıyor. Bünyesinde bir çok üniversiteli araştırmacı gencin çalıştığı bu site her kesimden piyasaya sürülen yalan haberleri doğrulamakla ilgileniyor. www.teyit.org solcusu, sağcısı, CHP’li, AK Parti’li, İYİP’li, Laik, Komünist, İslamcısı ve Faşisti farketmeden tüm sosyal medya trollerinin tezviratını gün yüzüne serip delilleriyle doğrusunu yayımlayan ve şimdiye kadar eksikliği hissedilen, büyük bir ihtiyacı karşılayan takdir edilesi site.

 

Bu sitenin araştırması sonucu ortaya çıkardığı Suriyeliler hakkında ki bazı yalanları aşağıda sizin de vicdanınıza sunuyorum. Bakın bunlar yalan haberlerin sadece bir kısmı. O kadar çok yalan haber var ki bunlarla tek bir sitenin başetmesi zor gibi görünüyor.

 

Teyit.org şimdiye kadar Türkiye’de yaşayan Suriyeli mülteciler hakkında birçok yalan haberi ve yanlış bilgiyi inceledi. Şu ana kadar sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org‘a ihbar olarak gönderilenleri derlemişler. İşte o haberlerden bazıları;

 

1) Suriyeli bir sığınmacının doktor dövdüğü iddiası

 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, Suriyeli bir sığınmacının hastanede kadın doktorları dövdüğü iddia edildi.

 

Ancak iddia doğru değil. Video, Rusya’nın Veliky Novgorod şehrinde 23 Şubat 2017 tarihinde yaşanan bir olaya ait. Bekleme salonunda hastane çalışanlarına saldıran ve sarhoş olduğu belirtilen saldırgan tutuklanmıştı.

 

Ayrıntılı analiz için: https://teyit.org/suriyeli-bir-siginmacinin-doktor-dovdugu-iddiasiyla-paylasilan-video-rusyadan/

 

2) Suriyelilere alışverişlerde yüzde 50 indirim sağlayan Ak Kart verildi iddiası

 

Sosyal medyada ve WhatsApp gruplarında dolaşan bir mesajda, İstanbul’daki IKEA mağazasından Suriyeli bir ailenin Ak Kart ile yüzde 50 indirimli alışveriş yaptığı iddia edildi.

 

IKEA’nın basın biriminden bir yetkili teyit.org‘a, söz konusu iddiaların müşteriler tarafından kendilerine iletildiğini belirterek şunları söyledi:

 

“IKEA’nın herhangi bir mağazasında Ak Kart adıyla geçerli olan bir kart bulunmuyor. Mağazalarda Ak Kart adında bir kartın kullanıldığına dair de mevcut bir bilgi yok. Ama konuyu araştırmaya devam ediyoruz. Haberin yayılmasına neden olan kişiler hakkında da çalışılıyor.”

 

Suriyelilere, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Kızılay tarafından yardım kartları veriliyor. Bu kartlara aylık yüklenen paralarla Suriyeliler ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

 

“KızılayKart ile ailedeki fert başına 100 TL yardım yapılıyor. Kartlar şu an sadece gıda alışverişleri için kullanılabiliyor. Bu kartların giyim, ev tekstili ya da bankalarda da kullanılabilmesi için çalışmalarımız var. Kızılay’ın, Suriyelilerin yaşadığı kamplar dışında farklı illerde ve merkezlerde de 1 milyon Suriyeli’ye ulaşma hedefi var.”

 

AFAD ise teyit.org’a yaptığı açıklamada, AFAD Kart’ın kamp alanı içinde yaşayan Suriyelilere verildiğini, karta yüklenen yardım parasının yalnızca market alışverişlerinde kullanılabildiğini ve kartın herhangi bir indirim sağlamadığını söyledi.

 

İddianın incelendiği 2017 yılında KızılayKart ile aile üyelerine aylık 100 TL verilirken, 2018 yılında bu miktar 120 TL olarak belirlendi.

 

Ayrıntılı analiz için : https://teyit.org/suriyelilere-alisverislerde-yuzde-50-indirim-saglayan-ak-kart-verildi-iddiasi/

 

(DEVAM EDECEK)

Tüm Yorumları Göster (0)