Dr. İlkay Aycan

Sağlıklı Beslenme

31 Aralık 2018 / Pazartesi 18:12:19 | YAZARLAR | Dr. İlkay Aycan

Merhaba değerli okurlar, bu hafta diyetisyenimiz Ayça Alara Aycan’dan sağlıklı beslenme ile ilgili küçük tüyolar alıyoruz. Birlikte uygulayalım:

“Günlük hayatımızda yapacağımız küçük değişimlerin, bizleri adım adım hayallerimizdeki sağlıklı vücuda yaklaştıracağını biliyormusunuz?  Üstelik sadece basit önlem ve uygulamalar ile..

Örneğin; öğünlerinizi mümkünse evde yiyin (hazırlayın) hatta işe, okula veya nereye gidiyorsanız beslenme çantanız da size eşlik etsin. Hem hesaplı, hem de daha sağlıklı!

Eğer büyük porsiyonlu bir yemek yiyorsanız, hepsini bitirmek için kendinizi zorlamayın.

Doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeye mola verin, bırakın tokluk merkeziniz görevini yapsın. Unutmayın yemeğe başladıktan 20 dakika sonra tokluk hissi gelişir, yemeğinizi mümkünse yavaş ve iyi çiğneyerek yiyin.

Bir kez doyunca yemeyi bırakın. Unutmayın tıka basa doymanıza hiç gerek yok. Hafif hissetmenin keyfı başka!

Uzun süre kendinizi aç bırakmayın, kalori kısıtlamak ya da öğün atlamak bizi hedeflerimizden uzaklaştıracaktır :( Porsiyon kontrollü + az az sık sık yemeyi deneyin.

Yemeklerinizi hazırlarken içerisine kattığınız yağın hem cinsine hem de miktarına dikkat edin. Göz kararı yağ eklemektense, kişi başına 1 tatlı kaşığı yağ düşecek şekilde hesaplayıp yemeklerinizi pişirebilirsiniz. 4 kişilik bir tencere yemeği için 2 yemek kaşığı yağ size yeterli olacaktır. Doymamış yağları (oda sıcaklığında sıvı halde bulunan) tercih edin, mesela biricik dostumuz zeytin yağı!

Her gün düzenli egzersiz yapın, hayatınıza renk katın! 35-40 dk yürüyüş olur, egzersiz olur ne olursa olsun mutlaka gününüze hareket ekleyin! Metabolizmanıza nasıl iyi geleceğine inanamayacaksınız :) İlk başlayanlar için haftada 3-4 kez 35-40 dakika tempolu yürüyüş yeterli olacaktır. Bir kere başlayınca müdavimi olacağınıza eminim. Kendinizihazır hissettiğinizde yürüyüş ve egzersiz miktarını biraz artırın.

Güne mutlaka güzel & besleyici bir kahvaltı ile başlayın. "Kahvaltıya zamanım yok!" diyenler; geceden yulaf lapası hazırlayıp güne 1-0 önde başlayabilirler :)

Tabağınızı düşük kalorili; ancak besin değeri yüksek besinlerle doldurun. Yumurtanın kıymetini bilin, gücüne inanın! Sebzelerin değerini unutmayın.

Giydiğiniz kıyafetlerin sizi konforlu hissettirmesine dikkat edin. Hareketlerinizi kısıtlayan tarzda kıyafetlerden kaçının.

Bolca su (günde en az 2 litre) içmeyi unutmayın!

Uyku düzeninize dikkat edin. Çok geç yatıp geç kalkmak metabolizmanızın o gün alt üst olmasına sebep olabilir. Biraz daha erken yatıp erken kalkmaya özen gösterin.

Biliyorum sürekli bir koşuşturma, bir yere yetişme ya da stres yapma halindeyiz. Oydu buydu derken zamanın akıp gittiğini bile anlamıyoruz. O yüzden bırakın tüm negatif olayları, sıkıntıları bir kenara; derin bir nefes alın. Kendinizi doyasıya sevin, güveniniz de tam olsun.. Hayal kurmayı asla bırakmayın ve kendinize mutlaka dinlenmek için vakit ayırın. Mutlu, sağlıklı, huzur dolu günler dilerim.”

 

DOKTORUNUZA DANIŞABİLİRSİNİZ: Sağlıklı beslenme ile ilgili danışmak için telefonum; 0536 322 90 36

 

Tüm Yorumları Göster (0)