Yavuz Turhan
yavuzturhan@hotmail.com

Ruhunun Penceresini Aç

10 Aralık 2019 / Salı 10:30:40 | YAZARLAR | Yavuz Turhan

İnsanın dayanamayacağı günlerden geçiyoruz. Bunun tek bir tedavisi var, ruhunun penceresini aç gün içinde. Hayvanlı çiçekli böcekli aşklı meşkli edebiyatlı şiirli şeyler düşün.

Eğer bunu yapmazsan onlar kazanacak. Çünkü sen de hiç benzemek istemediğin insanlara benzeyeceksin.

Böyle giderse sen kavgaya, kavganın ta kendisine benzeyeceksin. Ruhunun penceresini alacaklar elinden, karanlıkta kalacaksın.

Her gün bir şiir oku ya da güzel bir söz, bir hayvanın başını okşa. Çiçek yetiştir saksıda, birine güzel bir söz söyle. Yoksa kavgadan ibaret olacağız hepimiz...

 

 

ACI YOKSA, TEKAMÜL DE YOKTUR!..

"Kartal,kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayabilir. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken çok ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz hale gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır.

Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,

- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürer.Kartal yeniden doğmaya karar verirse, bir dağın tepesine uçar ve orada bir kayanın duvarında, artık uçmasına gerek olmayan bir yer bulur ve yerleşir.

Burada kartal öncelikle gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. Taaa ki en sonunda gagası yerinden sökülüp düşene kadar. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler.

Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile, bu kez pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20-30 yıldan daha fazla yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski  alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız.

Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından.                                                    tam olarak yararlanabiliriz.

National Geographic – ‘’ Kartallar ve İnsanlar ‘’

 

 

 

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)