Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

Öykü Tadında İnegöl

10 Aralık 2019 / Salı 10:29:26 | YAZARLAR | Turhan Şahin

LUIS FİGO VE İNEGÖLLÜLER: 2010 yılı Slovakya’da ticari bir fuara gitmiş olan İnegöllü iş adamı grubu, Portekizli ünlü futbolcu Luis Figo ile karşılaştı. Figo dünyaca ünlü bir marka tarafından dünya çocuklarına futbolu sevdirmeyi amaçlayan bir organizasyon kapsamında Slovakya’daydı.

İnegöllü heyetin büyük bir bölümü futbolla ilgili kişiler oldukları için Figo’yu tanıyıp fotoğraf çektirmek istediler. Figo da bir Türk grup tarafından tanınmış olmasına sevinmiş, birlikte fotoğraf çektirme isteğine severek katılmıştı.

Yalnızca bir İnegöllü futbola pek ilgisi olmadığından Figo’ya da ilgisi olmadı. Durumu fark eden Figo, “Arkadaşınızla resim çektirmek istiyorum, benim adıma rica eder misiniz?” dedi.  Kahkahalar arasında  diğer İnegöllü Figo ile resim çektirdi, tatlı bir anı ortaya çıktı.

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

OSMAN ALTUN: Aydınlar Ocağı İnegöl Şubesi Kurucu Başkanı, mimar mühendis. 07.09.1954 tarihi Yozgat-Çekerek İlçesi Boğazkaya köyü doğumludur. Köyünde ilkokul olmadığı için Kösrelik Köyü İlkokulu’nda okudu. Çorum Alaca Nedim Tuğaltan Ortaokulu ve Kayseri Yapı Sanat Enstitüsü mezunudur. Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi’nde yükseköğrenimini 1980 yılında tamamlayarak mimar mühendis oldu. 1980-86 yılları Tokat İl İmar Müdürlüğü’nde mesleğini yerine getirdi. 1987 yılından itibaren İnegöl’e göç etti. 1980 yılından itibaren kardeşleri İnegöl’de yaşamaktaydı. İlçemizde serbest mimar-mühendis olarak çalıştı. Sosyal hayatın içinde yer almaya da çaba gösterdi. Daha önce yönetim kurulu üyeliği de yaptığı Milliyetçi Çalışma Partisi’nde 09 Ağustos 1990 tarihli kongrede ilçe başkanı oldu. 14 Kasım 2000 tarihinde de Aydınlar Ocağı İnegöl Şubesi Kurucu Başkanıdır. 11.01.2014 tarihinde İnegöl’de vefat etti.

Kaynakça : Kardeşi Hacı Altun Görüşme 16.01.2016

 

 

KEMALETTİN ANIL: Değirmenci, meslek önderi, işadamı. Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi. 1926 Romanya Silistre doğumludur. Ailesi Türkiye’ye göç ettiklerinde dokuz yaşında idi. İlkokulu Sinanbey ilkokulu’nda okudu.  1947-48 İnegöl Ortaokulu ve İstanbul Haydarpaşa Lisesi mezunudur. Askerlik öncesi İnegöl İdmanyurdu takımında amatör futbol oynadı. Yükseköğrenim yapmadı iş hayatına atıldı. Aile mesleği değirmenciliğin gerilediği, değirmenlerin bir bir kapandığı bir zaman diliminde Bir İnegöl markası Anıllar Un’u ortaya çıkarmayı başardı. 1952-55 yılları İnegöl Avcılar Derneği Başkanlığı yaptı. Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Kızılay, Türk Hava Kurumu  İnegöl Şubesi yönetim kurullarında uzun süre görev yaptı. Huzurevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, İnegöl Lisesi, Erkek Sanat Enstitüsü, Ortaokul ve Yurtlarını Yaptırma ve Yaşatma Derneklerinde başkanlık ve yöneticilik görevlerinde bulundu.

Kaynakça : 14 mart 2016 görüşüldü, K.Dursun Anılarla İnegöl s.20,21,22,23

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)