Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

Öykü Tadında İnegöl

10 Eylül 2019 / Salı 10:10:34 | YAZARLAR | Turhan Şahin

ÇIRA-BERBER HİKAYESİ: Altmışlı yıllar; Keresteci bir arkadaşı bir sepet çıra hediye hazırlamış, üzerini de eski gazete kağıdı ile kapatmıştı. Arkadaşına uğrayıp çıraları aldı,  teşekkür etti ayrıldı.

Çarşıdan geçerken de berber bir arkadaşına uğradı çay içip sohbet ettiler. Çıralardan dolayı çok memnun kaldığını anlattı. Bir süre sonra da sepetini aldı evinin yolunu tuttu. Eve vardığında eşine “Hanım çıra bitti diyordun, al sana çıra iki kış yeter herhalde.” dedi.

Eşi de çok sevindi, eşi sepetin üzerindeki gazete kağıdını kaldırmıştı ki ikisi birden çok şaşırdılar. Sepetin içinde kayın ve kestane odunları vardı. Değil çıra, çam ağacı bile değildiler. Hem üzüldü hem de kızdı keresteci arkadaşına, böyle şaka mı yapılırdı.

Sepeti aldı yola koyuldu, dönüşte berber arkadaşı seslendi “Hayrola yine sepetlesin?” Anlattı berber arkadaşına, “Böyle şaka mı olur, çok gücendim, ağzıma geleni söyleyeceğim.” Berber arkadaşı sepeti elinden aldı, ısrar etti, dükkana girmesini sağladı. “Biraz otur, öfken geçsin“ gibi laflar etti. Bir süre oturduktan sonra sepetini alıp keresteci arkadaşına doğru yola koyuldu.

Keresteci arkadaşıyla karşılaşır karşılaşmaz elindeki sepeti bırakıp başladı söylenmeye “Çok kırıldım çok, ben senden kaç yaş büyüğüm, böyle şaka yapılmaz.” dedi. Keresteci arkadaşı anlamaya çalışıyordu, sepetin kağıdını kaldırdı. Sorun yoktu çıralar yerinde duruyordu.

Bu sefer şaşırma sırası sepetle gelen arkadaştaydı. “Vallahi, eve gittiğimde, sepette kayın-kestane odunları vardı.” Oturdular çözmeye çalıştılar. Sonrasında şakayı yapanın berber arkadaşları olduğu ortaya çıktı.

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

FEVZİ DÜLGER: İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı, 1980 yılı Samsun Bafra doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da lise öğrenimini İnegöl Lisesi’nde yaptı.  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Kurucusu ve sahibi olduğu SMF Mühendislik firmasında şirket müdürü olarak görev yapmıştır.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Mimarlık Mühendislik Grubu Komite Başkanlığı görevini beş yıl  süreyle yerine getirdi. 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde İnegöl Belediyesi Ak Parti Belediyesi  Meclis üyesi oldu. Beraberinde Umuteli Sosyal Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

2004 yılında İnegöl Mobilya Endüstrisi Teknik Elemanlar Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. İnegöl Posoflular Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Ilgar Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de sürdürdü.

 Son Yerel seçimlerde İnegöl belediye Başkanı Alper Taban’ın A takımında yer alıp Belediye Başkan Yardımcısı olmuştur.

Kaynakça : www.inegol.bel.tr/yonetimmeclisuyeleri/kisi/98

 

 

EFE ERCAN: İnegöl Belediye Meclis Üyesi, cemiyet adamı, diş hekimi. 1969 yılı İnegöl doğumludur. Sinanbey İlkokulu ve İnegöl İmam Hatip Lisesi mezunudur. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde yaptı. 1995 yılı başından itibaren ilçemizde diş hekimi olarak özel muayenehanesinde  mesleğini yürütmektedir. Cemiyet hayatı içinde de yer almaya özen gösterdi 25.05.2005 tarihli kongrede İnegölspor Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. 15 Mart 2004 tarihli kongreden itibaren aralıksız olarak sekiz yıl MÜSİAD İnegöl Şubesi Yönetim ve Denetim Kurullarında görev almıştır. 2009-2014 yıllarını AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyesi olarak geçirdi. İlçemizde yaşantısını sürdürüyor.

Kaynakça : 03.07.2017 tarihinde kendisi ile görüşüldü.

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
UZUNSOKAK
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
CEREN
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-01:00
ZÜMRÜT
Telefon: