Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

Ömer Lütfi Gökçe

12 Şubat 2019 / Salı 10:06:12 | YAZARLAR | Turhan Şahin

İnegöl’ün ilk Noter’idir. 10.09.1927 tarihi Ordu Ünye doğumludur. İlçemize gelmeden önce Ünye Adliyesinde görev yapmıştır. 15-05-1956 tarihinde İnegöl’e Noter olarak atandı, ilçemizde önemli bir eksiklik giderilmiş oldu. Uzunca bir süre de tek noter olarak görev yapınca da cemiyet hayatını da yakından izlemiş oldu. 30-12-1981 tarihinde İnegöl’den Beyoğlu 19. Noterliğine atandı. Daha sonra da İstanbul Bakırköy 4. Noterliğine atanıp 1990 yılında da oradan emekli oldu. 23.11.1999 tarihinde vefat etti. Fatma Nazlı ve Alpaslan adında iki çocuğu vardır. 26 yıla yakın bir zaman İnegöl’de görev yaptı. O dönemin ilçe ekonomik durumunu  anlatması bakımından önemlidir. 1970’li yılların ortalarına kadar birçok yıl İnegöl 1. Noteri Ömer Lütfi Gökçe  vergi beyanında en üst sırada  ya da üst sıralarda yerini alırdı. Kaynakça : 20.10.2017 tarihinde Halil Sezai Özer aracılığıyla oğlu Alpaslan Gökçe ile görüşüldü.

 

NEVZAT KEMAL GÖKÇAY

TMOK Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi, Türkiye Voleybol Vakfı Kurucularındandır. 28.04.1929 tarihi İnegöl doğumludur. Mesleği avukatlıktır. Meslekte 50 yılı aşkın görev yaptığı için üyesi olduğu İstanbul Barosu’nca ödüllendirilmiştir. 2002-2004, 2004-2006, 2008-2010 dönemleri Türkiye Barolar Birliği Delegeliği görevinde bulunmuştur. Otuz yılı aşkın voleybol hakemliği ve gözlemcilik ve Voleybol İstanbul İl ceza Kurulu Başkanlığı yaptı. 1959 yılı İstanbul Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Kurucu Başkanıdır. 22.04.1987 tarihinde Türkiye Voleybol Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Milli olimpiyat Komitesi’nde Denetleme Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevinde bulundu. 24 Nisan 2008 tarihinde TMOK Üyesi olarak 25 yıldan fazla görev  yaptığı için Gümüş Rozet ile ödüllendirildi. 11.03.2017 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Kaynakça : www.istvhgd.com/dernek-tuzugu/,  29 Mart 1979 tarihli Cumhuriyet Gazetesi,

 

 

 

ŞÜKRÜ GÖKTAŞ

İnegöl Belediye Meclis Üyesi, esnaf. 1920 yılı İnegöl doğumludur. İnegöl Hal’inde toptan ve perakende sebze meyve ticareti yaparak hayatını sürdürmüştür. 10 Nisan 1958 tarihinde İnegöl Meyve ve Sebzeciler Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olup uzun yıllar yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmüştür. İnegöl’den Avrupa’ya frigorifik araçlarla yapılan ilk meyve ihracatını gerçekleştirdi. Aktif siyasetini CHP çatısı altında gerçekleştirdi. Dönem dönem yönetim kurullarında görev aldı. 11 Aralık 1977 Yerel Seçimleri’nde CHP İnegöl Belediye Meclis Üyesi seçilen Göktaş vefat ettiği 03.12.1979 tarihine kadar bu görevi yerine getirdi. Kaynakça : 28.01.2017 tarihinde Müfide Karaduman ile görüşüldü.

Tüm Yorumları Göster (0)