Ahmet Taştan

Modern Nasihatsizler (!)

27 Temmuz 2020 / Pazartesi 16:13:25 | YAZARLAR | Ahmet Taştan

Nefsi pekiştirilmiş, egosu şişirilmiş, "ben bilirim, ben isterseeem" baskısı altında yetişmiş nesillerin boyattığı zamanları yaşıyoruz.

Nasihate kulakları kapalı fakat reklam ve propagandaya gözleri dört açılmış bu garip nasihatsizler nesli, burunlarının dikine gitmeye mecbur edilmişler.

"Özgürlük var" kelimesinin kölesi, sorumsuzluğun başpehlivanı, rahatına düşkün, bu kısık bakışlı, hakikatin uzağına düşmüş, yalanın ve  sahte olanın kucağında oturmuş, etrafa saf saf  bakarken özne olmak yerine nesne olmayı kabullenmiş nesiller faydasız   meşguliyetlerle gününü gün eder olmuşlar.

"Kime ne diyeceksin kardeşim!" Sıcakların kavurduğu, rüzgarların savurduğu evlatlarımız, bol delikli kulaklarına küpe olacak nasihatleri duymuyorlar. Zira kulaklarında gecenin geç saatlerine kadar dinlediği ağır müziklerin gürültülü ritimleri  zonkluyordur.

"Modern sistem, küfür sistemidir" demişti bir düşünür. (Demek ki düşününce böyle oluyor) Çünkü modernizm, kendisini tanımlarken, kişiliğini/kimliğini oluştururken İslam dininin karşısında konumlandırıyor. Öngördüğü düşünceyle, eylemle, kurumla vesaireyle... Her ne varsa, hep "diğeri" hep "öteki" oluyor. Kendi argümanlarını geliştirirken temel çıkış noktası "İslam olmasın da" fikridir.

En son izlediğim bir videoda Avrupa'da (İsveç'te)  LGBT bayraklarının dalgalandığı okulda küçük kız ve erkek çocuklara cinsiyeti anımsatacak hiç bir kavram kullanmıyorlarmış; Kıyafet, oyuncak vb.  Çocuk büyüdüğünde kendisi seçecekmiş cinsiyetini." Bu, dibine kadar özgürlük olarak reklam edilirken annesinin babasının yardımına muhtaç olan çocukları, onlardan koparmanın modernizm dilindeki karşılığı olduğunu çoğumuz fark etmiyoruz. 

Rahman olan Rabbimiz, Hucurât Suresi 13. ayet'te "sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık" diye buyururken...

Mülk suresi 14. ayet. "Yaratan, yarattığını bilmez mi? O, bütün ayrıntıları bilen'dir, Her şeyden haberdar'dır" buyurduğu halde... Modernizm denilen fesâd düşüncenin öncüleri, ekini yani ekonomiyi ve nesli ıslah ediyorum diyerek her şeyi ifsad edip bozuyorlar.

"Modernizmin öngördüğü dünyayı yaşama isteği virüsünü" kapmış diye tarif ettiğim genç nesillerin geneli nasihate kulak kapamışlardır. Fatır süresi 5. ayette "sakın dünya hayatı sizi aldatmasın..." diye uyarılan Hazreti Peygamber(s.a.v)'in ümmeti ekserisi, süsü sözlerin yalan ve aldatıcı olduğunu bilmelerine rağmen o nasihatleri dinlememişlerdir son dönemlerde.

Nasihat dinlemek, bir tecrübeye kulak vermek demektir. Bir yaşanmışlığın artakalan çıkarımını yapmak demektir.

Nasihat dinlemek, kendi aklına akıl katmaktır. Nasihat dinlemek, önünü önden görmektir. Nasihat dinlemek, geleceği geçmişin gözleri  ile görmek demektir.

"Sözü dinle ve doğrusuna tabii ol" prensibine uymak demektir.

Nasihat dinlemek, nasihat edeni saymak, hürmet etmek, onun sözlerini kabul etmek anlamına gelirken kendi nefsini frenlemeyi bilmek, egoyu bastırma gücünü yakalamaktır.

Anne babanın nasihatlerinden yaka silken gençlik, TikTok videolarından gözünü ayıramıyor. Çok takipçili sanal alemin elçilerinin, fenomenlerinin ağız kokusunu mis kokusu diye kokluyor.

Modern sistemin kimliğini bilmek ve ona karşı durmak, onu şeytanın vesvesesi mesabesinde görmek ve sakınmak akıllı olmanın işaretidir.

"Din nasihattir..." buyurulurken Allah (CC) kullarını baskılamadan, özgürce, saygıyla ve hürmetle kendi akıllarının gayreti ile ikna olmasını ister, çünkü her seçim bir sonuca bağlanır.

Tüm Yorumları Göster (0)