Recep Akakuş

MOBİLYA SANAYÎ BÖLGESİ VE İNEGÖL (1965)

22 Mart 2021 / Pazartesi 10:55:02 | YAZARLAR | Recep Akakuş

Diğer yandan “İnegöl Büyük Sanayî Bölgesi” -Bedre Deresi’ni de aşarak doğuya doğru hızla gelişirken mobilya imâlatçılarının sayısı da artmıştır.

1976 yıında mobilya imalatçı sayısı, 429 iken 1981 yılında “İnegöl Büyük Sanayî Bölgesi”nde mobilya imalatçı sayısı, 1065 rakamına ulşamıştır.

1985 yılına gelindiğinde ;öncelikle “İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Derneği” statüsünde değişiklik yapılmış; adı; “İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” olmuştur.

Mobilya üretiminde sektörel bazda karşılaşılan tüm problemleri çözmek, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını sağlamak ve bu arada meslekî eğitim seminerleri düzenleyerk mobilya üretiminde hem kalitenin yükselmesini, hem dengeli bir pazarlamanın kurulmasını ve de mobilya nakliyeciliği ile ilgili güvenli organizasyonların kurulması, yayınların yapılması ve mobilya imâlâtçıları arasında dayanışmanın sağlanması amaçlanmıştır.

Bu arada “İnegöl Küçük Sanayî” esnafı da kendi aralarında işbirliği yaparak “İnegöl Küçük Sanayî Sitesi Kooperatifi” adı altında yeni bir tüzel kişilik oluşturmuşlardır.

1990 yılına gelindiğinde “İnegöl Büyük Sanayî Bölgesi” nde 2300 mobilya imâlathanesinin –fiilen-çalıştığı ve 500 mobilya imâlathanesi’nin de üretime başlama aşamasına gelmiştir.

550 adet de mobilya pazarlama mağazasının bulunduğu gözönünde tutulursa İnegöl’ de kurulu olan “Büyük Sanayî Bölgesi”nın kapasitesi ve iş hacmi, açık seçik ortaya çıkmış olur.

2001 yılına gelindiğinde İnegöl’ de mobilya imalatçılığı, artık, sanâyie dönüşmüştür.

Kurulan 25 fabrika, ağaç ve mobilya sanayi sektöründe faâiyet göstermeye başlamıştır.

 Bu yıl itibariyle “İnegöl Büyük Sanayî Bölgesi”nde mobilya imâlethane sayısı 3200 olurken mobilya pazarlama mağazsı da 600’ü geçmiştir.

Bu sektörde çalışanların sayısı da 16. 000 kişliyi bulmuştur. İnegöl bazında üretilen tüm sanayî ürünlerini %30 ‘unu mobilya sanayi oluşturmuştur.

Her yıl açılan İnegöl Mobilya Fuârı’nın açılışına gelince ; İnegöl belediyesi, İnegöl belediye başkanlarından Merhum Hikmet Şahin döneminde İnegöl mobilya sanayi ile ilgili olarak geniş ve görkemli bir mobilya –fuar alanı planlanmış ve 5600 metre kapalı alanı olan bu muhteşam yapı, 11 Kasım 2000 yılında hizmete açılmıştır.

İngöl Büyük Sanayî Bölgesi”nde üretilen kaliteli mobilya çeşitleri, her yıl bu fuar alanında müşterinin beğenisine sunulmaktadır.

İnegöl mobilyasının sembol kuruluş isimleri olarak şunlar sıralanabilir:

Çilek Mobilya-Gür Mobilya-Uz Mobilya- Çağlayan MobilyaUmut Mobilya –Şeşkalar Mobilya-Kibar Mobilya-Atılım MobilyaErtuğrul Mobilya-Nurhas Mobilya- Vardı Mobilya-Mono Mobilya-Gala Mobilya-Üçel Mobilya- Allegro Mobilya.

 

RECEP AKAKUŞ HOCANIN ESERİNDEN

DÜZENLEYİP YAYINA HAZIRLAYAN

AYHAN BAYRAKTAR

Tüm Yorumları Göster (0)