Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

Masada Ölçü Alan Terzi

13 Aralık 2019 / Cuma 11:01:40 | YAZARLAR | Turhan Şahin

Bir terzi dükkanı, masada bir adam uzanmış yatıyordu. Masada birinin yattığını gören komşusu dükkana yöneldi,  ne olduğunu merak etmişti ki dükkandakiler gizlice dükkana gelmemesini işaret ettiler.

O da uzaklaştı ama bir süre sonra yeniden o dükkana gitti. Masadaki kişi dükkanda yoktu, dükkandakiler gülerek kendisini karşılayıp olanı biteni anlattılar.

Terzimiz ölçüyü alırken müşterimiz: “Ben titiz bir adamımdır, bana yeter ki düzgün elbise dikin, kaç para isterseniz isteyin.” gibi sözcükler kullanmış, özetlemek gerekirse müşterimiz hava yapmıştır.

Ustamız da ölçüyü tamamlayınca: “Sen iyi bir elbise istiyon, sana bir de masada ölçü alalım, masaya uzan” demiş, müşteri de uzanmıştır. Kısacası müşteri hava yapınca, terzimiz de kafa yapmıştır.

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

ASIM ARAZ: İnegöl Verem Savaş Dispanseri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı, tıp doktoru.  Aslen İznik’li olup babasının kadılık görevi nedeniyle bulunduğu  Antep’te 1311-1895 tarihinde doğdu. İlkokulu Antep,  ortaokulu Antalya, liseyi İzmir’de okumuştur. Askeri Tıbbiye mezunu olup tabip önyüzbaşı iken emekli olmuştur. Ülkenin muhtelif yerlerinde görev yaptı. 1950’li yılların sonundan itibaren eşi Mediha Araz’ın eczacı olarak görev yaptığı  İnegöl’de tıp doktoru olarak görev yaptı. Belediye Tabibi, Hükümet Tabibi, Ana Çocuk Sağlığı Kliniği ve Verem Savaş Dispanseri gibi ünitelerde başhekimlik yaptı.  13 Nisan 1966 tarihinde İnegöl Verem Savaş Dispanseri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanıdır. 09.06.1977 tarihinde Verem Savaş Dispanseri Baştabipliğinden de emekli oldu. Eşi Mediha Araz’ın eczacılık yapıyor olması da İnegöl ile kaynaşmasına olumlu etki yaptı. Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu, Verem Savaş Derneği, İnegöl Fakir Köy Çocuklarını Okutma ve Sınavlara Hazırlama Derneği gibi derneklerde başkanlık ve yöneticilikler yaptı. Aralık 1967 kongresinde Doğanspor Kulübü Başkanı oldu. 27 Mart 1978 tarihinde vefat etti. İnegöl Hastane Mezarlığına defnedildi.

Kaynakça : 28.03.2017 tarihinde oğlu Ahmet Yavuz Araz ile görüşüldü.

 

 

 

İLHAMİ ARAS: 1946 İnegöl Çayyaka Köyü doğumludur. İlk ve ortaokulu İnegöl’de liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu. Yüksek öğrenimini  Ankara Siyasal Bilgiler Okulu’nda yaptı. Kendi ifadesi ile devrimci hayata da orada intikal etti.  Türkiye İşçi Partisi, Fikir Kulüpleri Federasyonu ve Dev-Genç’in önemli isimlerindendir. THKP/C örgütü kurucuları arasındadır. 12 Mart Askeri Muhtırası’nda cezaevine girdi, 1974 affında çıktı. 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerinde toplam 11 yıl cezaevinde yattı. Hapisten çıktığı dönemde Kurtuluş Dergi Yönetmenliğini yaptı. 1980 sonrası Birleşik Sosyalist Parti, Özgürlük ve Demokrasi Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı. Yazıları Sosyalist Demokrasi Gazetesi ve Kurtuluş Dergisinde çıkmaktadır.

Kitap : Kurtuluş Kendini Anlatıyor (2016-Ali Demir,Şaban İba ile) Kaynakça : Kuzeni Alim Aras görüşme 15.03.2016, https://tr.wikipedia.org/wiki/ilhami-Aras, www.turkcebilgi .com/ilhami-aras, Foto : İnegöl dostlar Meclisi Arşivi

Tüm Yorumları Göster (0)