Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

21 Ekim 2021 / Perşembe 12:03:08 | YAZARLAR | Turhan Şahin

ÖZDEMİR, HASAN: Televizyoncu, 17.01.1970 tarihi İnegöl Akhisar Köyü doğumlu olup Akhisar İlkokulu ve İnegöl İmam Hatip Lisesi mezunudur. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümünde Radyo-Sinema-TV eğitimi sürmektedir. Uzun yıllar görev yaptığı İnegöl Süper Kanal TV’de spiker, haber müdürü, genel yayın yönetmeni görevlerinde bulundu. Sonrasında 1995 yılından itibaren ilçemizde yayın yapan ve 2004 yılından itibaren çalıştığı YTV’yi 2009 yılında satın aldı. Yenice TV ismini RTÜK’te kayıtlı ismi Kanal-16’ya değiştirerek yayın hayatını sürdürdü.  2007-2014 yılları TRT Bursa Muhabiri, 2014-2016 yılları ATV-A Haber Bursa Muhabiri olarak görev yaptı. Soma Maden Faciasında Somadaki İnsan Hikayeleri haberleriyle takdir topladı. Göçükten çıkarılan ve hastanede “Çizmelerim Çarşafı Kirletmesin” diyen madenciyi ilk defa canlı yayına çıkarma başarısını gösterdi. Mayıs 2015 tarihinden itibaren Kanal’ı Bursa’ya taşıdı. Ekim tarihinden itibaren Türksat 4-A uydusundan yayın yapmaktadır. 06 Aralık 2016 tarihinde Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından “Anadolu Medya Ödülleri” gecesinde “15 Temmuz Ömer Halisdemir Özel Ödülü”ne layık görüldü. İlçemize bulunduğu süreçte dönem dönem yerel gazetelerde yazıları yayınlandı. İnegöl Gazeteciler Derneği Yönetim Kurullarında görev aldı. Anadolu Yayıncılar Derneği Başkan Yardımcılığı, TİMEF Türkiye İletişim Medya Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevleri sürmektedir. TRT Haber Bursa Temsilcisi ve Kanal-16 Birleşik Yayın Reklamcılık San.Tic.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarını  sürdürmektedir.

Kaynakça : 17.07.2017 tarihi kendisi ile görüşüldü, Yerel Gazeteler Arşivi,

 

ÖZÇÖMLEKÇİ, İBRAHİM: Meslek önderi, usta. Doğum ve vefat tarihini tespit edemediğimiz İbrahim Özçömlekçi aile mesleği çömlekçiliği soyadında da taşımaktadır. Faik Kırımlı Usta’nın teşviki ile 1986 yılında Ahmet Yurdakul ile birlikte İnegöl’de İznik Çini üretimi yapan atölye kurdu. Faik Kırımlı Hoca; İznik çinilerinin yeniden ihya olmasında kurduğu toprak fırını İbrahim Özçömlekçi Usta’dan öğrenmiş.  İznik Milet Tarzı seramik ve çinilerinin üretimini yaparak yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına gönderdiler. Bilecik Pazaryeri Kınık Köyü’nün çiniciliğinin gelişimine de önderlik etti. Cemiyet hayatında da olmaya çalışan Özçömlekçi 1947 yılı İnegöl Demirspor Kulübü Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir.

Kaynakça : 10.09.2016 tarihinde Ahmet Yurdakul ile görüşüldü, Foto:Kenan Kahraman Adım Adım İnegöl s.31

 

ÖZÇİFTÇİ, ZEKİ: Amatör futbolcu,1947 yılı İnegöl doğumludur. İlkokul eğitiminin ilk üç sınıfını İshakpaşa İlkokulu’nda dört ve beşinci sınıfları Altıeylül İlkokulu’nda okudu. İnegöl Ortaokulu ve İnegöl Erkek Sanat Okulu mezunudur. Futbola aynı zamanda mahallesinin takımı İnegöl Yıldızspor’da başladı. 1965-66 Sezonundan itibaren İnegöl Doğanspor takımının sporcusu oldu. Takım ile o kadar bütünleşmişti ki  askerliğini tecil edip altı yıl geç askerlik yaptı. Doğanspor’da geçen 12 yıl sonrası 1977-78 Sezonundan itibaren İnegöl Yıldızspor (İnegölspor)’a dönüş yaptı. 1982-83 sezonu sonuna kadar burada görev yaptı. 1983-84 Sezonu Doğanspor, 1984-85 Sezonu Osmaniyespor formalarını giyerek  futbolu noktaladı. 20 sezonu aşkın Bursa Amatör Liglerinde forma giydikten sonra futbolu noktaladı. Sonrasında servis işletmeciliği yaparak hayatını sürdürdü. Futbol oynadığı dönemde 11 ayrı sezonda Bursa Amatör Karma Takımlarında yer alarak Türkiye Şampiyonalarına katıldı. Bursa şampiyonu olan amatör takımlarımızda takviye sporcu olarak ta birçok kez forma giydi. Amatör Milli Takım kamplarına davet edildi. Kısa boyu nedeniyle “Bücür Zeki” diye bilinirdi. Üstün tekniği ile seyir zevki çok yüksek bir futbolculuk serüveni oldu.  Nisan 2016 tarihinde yani futbolu bıraktıktan 31 yıl sonra takım arkadaşı Yavuz Şengöz ile birlikte Bursa’da yayın yapan bir gazetenin köşe yazısı  konusu olabilecek kadar iz bırakmıştı.Kaynakça : 28.09.2016 kendisi ile görüşüldü.

 

 

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

 

Tüm Yorumları Göster (0)