Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

28 Nisan 2021 / Çarşamba 18:06:12 | YAZARLAR | Turhan Şahin

MEHMET GÖZTEPE: Hayırsever, işadamı, Yeniceköy Belediye Başkanı, 1940 yılında İnegöl-Yeniceköy Kasabasında doğdu. İlköğrenimini de burada yaptı. 1965-80 yıllarını çiftçilikle ticareti bir arada sürdürerek geçirdi. 1981-90 yılları arasında Yeniceköy’de soğuk hava tesisi işletmeciliği, taze meyve ve sebze ticareti yaptı. Aktif siyasetini ANAP çatısı altında yaptı. 1984-89 yılları beş yıl Yeniceköy Belediye Başkanı idi. Dondurulmuş meyve-sebze ve dondurulmuş gıda sektöründe faaliyet gösteren Göztepe Soğuk Hava Tesisleri A.Ş. ve Fine Food Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak hayatını sürdürmektedir. 2005 yılında mevcut okulun yetersiz kalması dolayısı ile aynı okulun arka tarafına 8 derslikli bir okul yaptırıp anne ve babasının adlarını vererek Ali-Şefika Göztepe İlkokulu’nu Milli Eğitime armağan etmiştir. 2011 yılında ise yine Yenice’de Fatma-Mehmet Göztepe Anaokulu tamamlanmış ve o da Milli eğitimin hizmetine sunulmuştur. Yeniceköy de İnegöl Huzurevinin de taşındığı ve Fatma Göztepe Huzurevi adı verilen büyük ve kapasiteli bir huzurevi inşaatının yapımını İnegöl Belediyesi ile 09 Nisan 2017 tarihinde ortaklaşa gerçekleştirdiler. Ayrıca Yeniceköy Belediyesi de  hayırsever işadamımızın adını bir cadde’ye vererek yaşatmak istemiştir.

 

 

HASAN GÖZTEPE: Yeniceköy Belediye Başkanı. 1946 yılı İnegöl Yeniceköy doğumludur. İlkokul mezunu olup tarım ve ticaret yaparak hayatını sürdürmüştür. 03 Nisan 1985 tarihli kongrede Doğruyol Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı yönetim kurulu üyesi seçilmiştir. 1989-94 ve 1994-99 tarihleri Yeniceköy Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 18 Nisan 1999 Yerel Seçimlerinde DYP İnegöl İlçe Teşkilatı’nca İl Genel Meclisi 1. Sıra adayı gösterildi,  28 Mart 2004 Yerel Seçimlerinde Bağımsız olarak Yeniceköy Belediye Başkan adayı oldu seçilemedi. İsmi Yeniceköy’de bir caddede yaşatılmaktadır. Ticaret yaparak Yeniceköy’de yaşamını sürdürmektedir.

 

 

FATMA GÖZTEPE: Yeniceköy’deki “İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevi”, “Fatma Göztepe Anaokulu ve Yenişehir’de yapılmakta olan bir kütüphanede ismi yaşatılan Fatma Göztepe 1943 yılında çiftçi bir ailenin kızı olarak İnegöl Yeniceköy’de doğdu. Yeniceköy İlkokulu mezunudur. Daha sonra biçki dikiş kursunu bitirip kısa bir dönem terzilik de yaptı. 23.06.2014 tarihinde Yeniceköy’de vefat etti. Eşi Mehmet GÖZTEPE ve çocukları Hüseyin, Erdoğan ve Sebahattin Göztepe’ler Fatma Göztepe ismini Yeniceköy’de hayırseveri oldukları bir Anaokulu’na ve İnegöl Belediyesi ile ortaklaşa yaptıkları Huzurevine ve 29 Kasım 2016 tarihinde temelini attıkları Yenişehir Şehir kütüphanesine vererek adını yaşatmak istemişlerdir.

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

 

Tüm Yorumları Göster (0)