Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

08 Nisan 2021 / Perşembe 10:54:20 | YAZARLAR | Turhan Şahin

MEHMET FIRINCI: Dini topluluk önderi. 1928 yılı İnegöl-Yenice Müslim Köyü doğumludur. Ailesi ile İstanbul’a yerleştiler. Ailece fırıncılık yaparak geçindikleri için kendisine “fırıncı abi” denilmektedir. Asıl ismi Mehmet Nuri Güleç’tir. 1946 yılından itibaren Nur Cemaati bünyesindedir. 1950-60 yıllarında Said Nursi’nin yanında, hizmetinde bulundu. 1953 yılında üç ay evinde misafir etti. Daha çok İstanbul’da Risale-i Nur’ların neşriyat/yayını, basılması ve dağıtılması işleriyle meşgul oldu. Sözler Yayınevi, Söz Basın, Nesil Yayınları, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı gibi hizmet eksenli çalışmaların kurucusu oldu. Risale-i Nur’ların İngilizceye çevrilmesi ve uluslararası akademik çalışmaların yaygınlaşmasında önemli rol üstlendi. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyetinde bulunmuştur.2020 yılında vefat etti.

 

 

OSMAN FIŞKIN: Meslek önderi, gazoz işletmecisi, usta. 1918 yılı Bilecik-Osmaneli İlçesi doğumludur. 1935 yılında İnegöl’e yerleşti. Kendi kendine gazoz imal etmeyi öğrendi. 1940 yılından itibaren ilçemizde el arabasında gazoz üretip satarak hayatını sürdürdü. Zamanla “Fertek Gazozu” sonrasında “Oylat Gazozu” adları ile İnegöl dışında da bilinen ve satılan bir ürün haline geldi. Çocukları Mehmet, Mustafa ve Şükrü Fışkın ile TRT radyolarında reklam’ı yapılan birçok il ve ilçede tüketilen bir ürünü ürettiler. 1999 yılından itibaren gazoz işletmeciliğini bıraktılar. 2000 yılında ilçemizde vefat etti. Kaynakça : 15.05.2017 tarihinde oğlu Mustafa Fışkın ile görüşüldü.

 

 

İBRAHİM FİDANOĞLU: Hayırsever, banka emeklisi. 1928 yılı İnegöl doğumludur. İlk ve ortaöğrenimini İnegöl’de tamamladı. Bursa Erkek Lisesi’nde iki yıl eğitim aldıktan sonra çalışmaya başladı. Tekel İdaresi’nde depo memuru olarak çalıştı. Askerlik sonrası İnegöl Tarım Kredi Kooperatifinde çalıştı. 1954 yılında Ziraat Bankası İnegöl Şubesi’ne muhasebeci olarak girdi, 1978 yılında Altıparmak Şubesi’nden emekli oldu. Sonrasında hayır işlerine yoğunlaştı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Hastanesi bünyesinde 10 Ocak 2005 tarihinde faaliyete geçen uykuda solunum bozukluklarının tedavisi amacıyla oluşturulan uyku laboratuarı için yardım yaptı. Sonrasında Milli eğitime yaptığı katkı Mardinliler Eğitim ve Araştırma Vakfı’nın katkısı ile birleştirildi Mardin-Derik’te bir ortaokul yapıldı. MAREV İbrahim Fidanoğlu Ortaokulu olarak 2010-11 öğrenim döneminden itibaren faaliyettedir. 29.10.2016 tarihinde Bursa’da vefat etti.

 

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

 

Tüm Yorumları Göster (0)