Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

21 Ocak 2021 / Perşembe 15:46:31 | YAZARLAR | Turhan Şahin

HALİL İBRAHİM ÇAMLIDERE: Bulgaristan Kırcaali-Eğridere 1932 yılı doğumludur. İlköğrenimini ve temel din eğitimini Bulgaristan’da yaptı. 1950 yılında Türkiye’ye göç ettiler. Başlangıçta Bulgaristan’daki gibi rençberlik yaparak hayatlarını sürdürdüler. Daha sonra pazarlarda manifaturacılık yaparak atıldıkları esnaflıkta kısa sürede bilinen tanınan hale geldiler. Milli Görüş’ün partileşme süreci arefesinde İnegöl İshakpaşa Camii’nde bir sabah namazı tesadüfen tanıştıkları Temel Karamollaoğlu ve beraberindekiler ile karşılıklı yakınlaşmışlar ve kardeşleri  ile birlikte İnegöl’den 6 kişi yeni partiye üye olarak Milli Nizam Partisi’nin müteşebbis heyeti sonrası ülkedeki ilk üyeleridirler. Kısa bir süre sonrasında Milli Nizam Partisinin ülkedeki ilk kitle toplantısını da Necmettin Erbakan’ın katılımı ile İnegöl’de Belediye Aile Çay Bahçesinde gerçekleştirerek kararlı  bir tutum sergilemişlerdir. Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi, Fazilet Partisi, Saadet Partisi süreçleri de benzerlik arz eder. Necmettin Erbakan sevgi ve güven ifadesi olarak kendisinden “Milli  Görüş’ün Rumeli Beylerbeyi” gibi manevi bir unvanla bahseder olmuştur. Aynı düşünce etrafında 2001 yılında Saadet Partisi Kurucular Kurulu Üyeliği gibi bir görevde Ahmet Sünnetçioğlu ile birlikte İnegöl’den iki kişi yer almışlardır.  

 

 

SÜLEYMAN ÇAMDERE: İnegöl BAL-GÖÇ Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı, cemiyet adamı, çiftçi. Aile Kırcaali kökenlidir. 1926 yılında İnegöl Yeniceköy’de doğdu. Yeniceköy’de çiftçilik ve pazarlarda sebze ve meyve satarak geçimini sağladı. İlçemizde tütün ekiminin yapıldığı yıllarda tütün eksperliği  de yaptı. Cemiyet hayatı içinde olmaya da özen gösterdi. BAL-GÖÇ’ün 02.06.1987 tarih ve 44 No’lu kararı ile BAL-GÖÇ İnegöl Şubesini kurma görevi kendisine verildi. Beş arkadaşı ile bu görevi yerine getirdi. 23 Aralık 1991 tarihli üçüncü olağan kongreye kadar bu görevi yerine getirdi. Bu kongrede görevi Fikret Kurt ve arkadaşlarına devretti. 09 Mart 2010 tarihinde Yeniceköy’de vefat etti.

 

 

ÖMER ÇAVUŞ: Edebiyatçı, hakim, 08 Nisan 1977 İnegöl doğumlu olup ailesi Uşak-Karahallı’dan İnegöl’e gelip yerleşmiştir. İlkokulu Gazipaşa İlkokulunda okudu. İnegöl Ortaokulu ve İnegöl Lisesi 1993-94 çıkışlıdır. 1996 yılında girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini 2000 yılında bitirdi. Avukatlık stajını Bursa Barosunda 2001 yılında tamamladı. 2003 yılı Şubat ayında İnegöl’de açtığı Özel Hukuk Bürosunda Bursa Barosuna bağlı bir avukat olarak çalışmalarını sürdürdü.  Hakimlik sınavları sonrasında Ekim 2016 tarihinden itibaren hakim olarak hayatını sürdürmektedir. İlk görev yeri Hatay Reyhanlı İlçesidir. Edebiyat dünyasına Roman yazarak giren Çavuş’un telifli iki adet romanı vardır.

Kitap : Düşlerdeki Cellat (2006), Töre (2012),

 

 

 

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)