Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

23 Eylül 2020 / Çarşamba 15:55:31 | YAZARLAR | Turhan Şahin

YUSUF ZİYA AKİPEK: Birinci Dünya Savaşı yıllarında İnegöl'ün Cerrah Köyünde ipekçiliğe başladı. Orada kurduğu fabrika ile ipek üretimi yaptı. Savaştan sonra Bursa'ya yerleşen ve ipekçiliği’de Bursa’da sürdüren Yusuf Ziya Bey ipekböcekçiliğini ellerinde tutan gayri müslimlerle başarılı çalışmalar yaparak Türk vatandaşlarına bu alanda örnek olmayı başardı. Fabrikası; işçilerinin ihtisas sahibi olmalarını sağlayan bir okul gibi Bursa ipekböcekçiliğine katkı sağladı.

 

ERDAL AKKAYA: İnegöl Belediye Meclis Üyesi, işadamı. 1978 yılı Ardahan Posof Süngülü Köyü doğumludur. 1987 yılından itibaren İnegöl’de ikamet etmektedir. İlk, orta ve lise eğitimini İnegöl’de yapmıştır. Balıkesir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. 2001-2004 yılları özel sektörde çalıştı. 2004 yılından itibaren kendi firmasını kurdu proje, altyapı ve inşaat konularında faaliyet sürdürmektedir. 2009-2014 dönemi AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit’in Belediye Meclis Üyeliği görevini bırakması sonrasında 01.06.2016 tarihinden itibaren ikinci dönemi olarak AK Parti İnegöl Belediye Meclis Üyeliği görevine seçilmiş oldu. 2009 yılında kongrede İnegöl Yeni Kurtuluşspor Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçildi.

 

KEMAL AKKOÇ: Karikatürist, edebiyat öğretmeni, 1949 yılı Erzincan doğumludur. 1975 yılı Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. 1976 yılında İnegöl Lisesinde başladığı ve ondört yılını İnegöl’de gerçekleştirdiği öğretmenlik mesleğini  1997 yılında Gemlik Lisesi'nde noktaladı. Öğretmenliği süresince okulların "Temsil ve Müsamere Kolu” çalışmalarında onlarca tiyatro oyunu ve eğlence programı tertipledi. İlk karikatür sergisini 1972 yılında Erzurum'da açtı. O tarihten itibaren ülkemizin bir çok bölgesinde yine onlarca sergi açtı, ödüller aldı, jüri üyeliklerinde bulundu. 1970 yılından itibaren Bursa Kültürpark'ta portre karikatür çizimleri yaptı. Bursa Hakimiyet, Olay, Ekspres gazetelerinde mizah sayfaları hazırladı, karikatür çizdi. Vercelli-İtalya'da bir karikatürü altın madalya aldı (1975). Tolentino-İtalya'da bir karikatürü Dünya Karikatür Müzesine konuldu (1977). Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Karikatür Yarışması’nda “Özel Ödül” aldı (1979). Kırkıncı Sanat Yılı dolayısıyla 2010 yılında "40 Yılda 1" adlı kitabını yayınladı. "Sütlaç Şov" adını verdiği çocuklara yönelik müzik, mizah ve eğlence içeren oyununu 2001 yılından bu yana sergilemeye devam etmektedir.

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)