Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İz Bırakan İnegöllüler

06 Ağustos 2020 / Perşembe 15:57:54 | YAZARLAR | Turhan Şahin

SİNAN UNUAK: Radyoevi işletmecisi, 07 Ocak 1963 tarihi İnegöl doğumludur. Sinanbey İlkokulu ve Bursa Atatürk Lisesi Ortaokulu mezunudur. Lise eğitimini İnegöl Endüstri Meslek Lisesi’nde yaptı. 1980-87 yılları İnegöl Emek Gazetesi Matbaası çalışanı idi. 1988 ve 1989 yılları Altıeylül Gazetesi Matbaasında, 1990-1994 yılları da Bizim İnegöl Gazetesi Matbaasında çalıştı. Matbaasında çalıştığı gazetelerde düşüncelerini dile getiren yazılar da kaleme aldı ve ulusal gazetelerin İnegöl temsilciliğini de yaptı. Eylül 1994’ten itibaren radyo yayıncılığı yapıyor. Bursa Radyo ve Televizyoncular Derneği Kurucu Genel Sekreteridir. 23.05.2011 tarihinden itibaren “Sarı Basın Kartı” sahibidir. 10 Haziran 2005 tarihinde yapılan 3. Genel Kurulda Ratem Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği Yayın Kurulu’na girdi. Ayca önceki yıllarda Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Kurucu Üye, İnegöl Gazeteciler ve Muhabirler Derneği Kurucu Yöneticidir. İnegöl Güvenspor Kulübü ve İnegöl SSK Hastanesi Koruma ve Yaşatma Derneklerinde yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuştur. İnegöl’de yaşamını sürdürüyor. 

 

OLCAYTUĞ UYGUR: İnegöl Belediye Meclis Üyesi, inşaat mühendisi. Anne ve babanın memur olarak görev yaptığı Hatay-Dörtyol  1961 yılı doğumludur.  Sonrasında aile İnegöl’e tayin oldu. İlk ve orta öğrenimini İnegöl’de yaptı. 1978-79 öğrenim dönemi İnegöl Lisesi mezunudur. Yükseköğrenimini Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde yaptı. Sonrasında ilçemizde serbest proje mühendisliği yaparak hayatını sürdürdü. 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri’nde Refah Partisi İnegöl Belediye Meclis Üyesi seçildi. Sonrasında bu görevi bağımsız olarak sürdürdü. Bursa’da mesleğini ve yaşantısını sürdürmektedir. 

 

ULVİYE YAHYA: İş kadını, kimya mühendisi. 1952 İnegöl doğumludur. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimi İnegöl’de geçti. 1970-71öğrenim dönemi İnegöl Lisesi mezunudur. Yüksekokul eğitimini Anadolu Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi’nde yaptı. 1975-82 İSTAŞ Orman Ürünleri Kontrol Mühendisi, 1982-89 Sönmez ASF Bursa Düz Boya İşletme Sorumlusu, 1989-96 yılları Öztarhanlar Tekstil’de çalıştı. Kurucu ortağı olduğu Nuy Tekstil San. ve Dış Tic.Ltd.Şti. Genel Müdürü ve şirket ortağı olarak iş yaşamına devam etmektedir. Tekstil kimyasalları pazarlamakta ve teknik danışmanlık hizmeti vermektedir. 1990 yılında tekstilde kostik peroksit gibi çevreye zarar veren ürünler yerine enzim uygulamalarını başlatmış daha kaliteli tekstil üretimine öncülük etmiştir. Bu çalışmalarından dolayı 2003 yılında Dünya Gazetesi’nin Türkiye’de iller bazında Bursa’da “Yılın Başarılı İşkadını”  ödülüne layık görülmüştür.  Tekstil ürünlerinde kötü kokuyu önlemenin yanında anti bakteriyel özellikte cildi nemlendirici, ferahlatıcı, zayıflatıcı, sıkılaştırıcı, meyve ve çiçek kokulu kumaşların mikro kapsül uygulamaları üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalar karşılığında 2011 yılında BUİKAD (Bursalı İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği) tarafından “Yılın En Yenilikçi İşkadını” seçilmiştir. Kimya Mühendisleri Odası, TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu, BUİKAD, Bursa İçin Ortak Düşünce ve Toplumsal Katılım Derneği üyesidir.

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)