Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İz Bırakan İnegöllüler

05 Ağustos 2020 / Çarşamba 15:34:29 | YAZARLAR | Turhan Şahin

GAZİ ATĞM. AHMET TÜRKYILMAZ

İsmi ilçemiz Yenice Mahallesi’nde bir sokakta yaşatılan Gazi Atğm.Ahmet Türkyılmaz 1967 yılı İnegöl doğumludur. Sinanbey İlkokulu, İnegöl İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. 08.06.1992 tarihinde Şırnak Tugayı ile Rezok Mezrası arasında bulunan tim ile birlikte devriye görevini yaparken, teröristlerce döşenen tuzaklanmış patlayıcı maddeye basması sonucu sol ayağını diz altından kaybettiği için malule ayrılmıştır. Vatani görev sonrası ilçemizde ticaret yaparak hayatını sürdürmüştür. 01 Mart 1993 tarihinde İSİLAY İslami İlimler Araştırma ve Yayınlama Vakfı İnegöl Kurucu Temsilcisidir. 30 Ekim 1995 tarihli İnegöl Belediyesi Meclisi Kararı ile Yenice Mahallesi Güneş Sokağın adı Gazi Ahmet Türkyılmaz Sokak olarak değiştirilmiştir. İlçemizde yaşamını sürdürmektedir.  

 

 

MEHMET VEHBİ TÜLEK: Gazeteci, yazar, tarihçi. 1930 İnegöl doğumlu olup 1945-46 öğrenim dönemi İnegöl Ortaokulu mezunudur. 1971-1975 yılları İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde eğitim aldı. Tarih öğretmenidir. Mart 2000 tarihinden itibaren İhlas Gazetecilik A.Ş. bünyesinde gazeteci yazar olarak faaliyet gösteriyor. Tarih yazıları, dini yazıları ile okuyucularına hizmet veriyor. Kişisel Veb Sayfası’nda Meşhurların Son Sözleri, 1001 Osmanlı Hikayesi, Dini Hikayeler başlıkları altında yazılarını paylaşıyor.

MEHMET TÜRKAN:Tahtaköprü Belediye Başkanı. 1941 yılı Tahtaköprü doğumludur. Çiftçilik ve berberlik yaparak geçimini sağlamıştır. 25 Mart 1984 Yerel Seçimlerinde ANAP Tahtaköprü Belediye başkanı oldu. 1989-94 yılları bu görevi yürüttü. 1994 yılında aday olduysa da seçilemedi. Tahtaköprü’de hayatını sürdürmektedir.

 

CATİC, NURAY TÜRKYILMAZ: Çocuk kitapları yazarı, 1977 yılı İnegöl doğumludur. İnegöl Gazipaşa İlkokulu ve İnegöl Kız İmam Hatip Lisesi mezunudur. Balıkesir Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde 1994 yılında başladığı yükseköğrenimini Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde sürdürüp  Mikrobiyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında Kadından Topluma Eğitim Grubuna katılarak eğitim ve psikoloji alanında eğitimler aldı. 2008 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisansını yaptığı dönem Timaş Yayınları’na sunduğu “Değer Eğitimi Projesi” kabul edildi ve oluşturduğu yazar ekibi ile Erdemler Dizisini hazırladı. 2007-2009 yılları Üsküdar Belediyesi  Bilgi Evlerinde eğitmen olarak çalıştı. Bilgi Evleri’nde Değer Eğitimi verilmesine öncülük etti. Çocuk eğitimi alanında çalışmaları devam eden yazar daha sonra Timaş  Yayınlarında bir yıl editör olarak çalıştı ve Timaş Yayınları’nda Aile Eğitimi Kitaplığını başlattı. Aile Eğitimi alanındaki kitapların editörlüğünü yaptıktan sonra Kanada’ya yerleşti. 2012  yılında aynı yayınevi tarafından yayınlanan “Etkinliklerle İbadet Öğreniyorum” kitabının yazar kadrosunda yer aldı. Halen çocuk eğitimi konusunda çalışmaları devam etmektedir.    

Tüm Yorumları Göster (0)