Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İz Bırakan İnegöllüler

26 Mart 2020 / Perşembe 10:02:51 | YAZARLAR | Turhan Şahin

DOÇ.DR.AYHAN HELVACI: 1969 yılında İnegöl’de doğdu. İnegöl Ortaokulu 1982-83, İnegöl Lisesi 1985-86 mezunudur. Uludağ Üniversitesi Müzik Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl Gençlik Orkestrası ile Almanya ve Hollanda’da konserlere katıldı. 1991 yılında İspanya’da Santiago Üniversitesi’nden  kısa süreli bir burs kazandı. İspanya’da çeşitli kentlerde konser etkinliklerine katıldı. Bu çalışmalar sonucu diploma alarak yurda döndü.  1994 yılında Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde Ses Eğitimi Öğretim Görevlisi  olarak çalışmaya başladı. Yüksek Lisans Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1995 yılında tamamladı. Sözleşmeli Sanatçı olarak İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde çeşitli temsillere katıldı. Doktorasını Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde 2003 yılında tamamladı. Yusuf Hasanov’un kurduğu Oda Orkestrası ile Bursa ve çeşitli İllerdeki  konserlere solist olarak katıldı. Dekan Yardımcısı olduğu Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde, Sahne Sanatları Bölümü’nde Ses Eğitimi Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.  Kitap : Şarkı Söyleme Eğitimi (Temel Konular ve Uygulamalar) 2000,

 

 

BEKİR HAMLAKAY: Çevre gönüllüsü, doğa dostu, bireysel aktivist, sporcu. 01 Ocak 1950 İnegöl doğumludur. İshakpaşa İlkokulunda aldığı ilkokul eğitimi sonrası çalışmaya başladı. Sıhhi tesisatçılık yaparak hayatını sürdürmüştür. Gençlik yılları İnegölspor (amatör) takımında futbol oynadı. Çocukluğundan itibaren çevre ve doğa dostu bir insan olarak hayatını sürdürdü. Sanayileşmenin hızlanması sonucu çevre sorunları arttıkça Bekir Hamlakay’da faaliyetlerini hızlandırdı. Karlı havalarda insanlardan topladığı ekmek atıklarını ormana önceleri kendi imkanları,  sonra dostlarının da yardımı,  sonraki yıllarda ise kamu kuruluşlarının desteğini de sağlayarak ulaştırdı. Gelenekselleştirdiği bu hizmeti her yıl yeniden tekrarladı. On beş bine yakın meyve fidanını yardımsever fidancılardan tedarik edip vahşi doğa’ya arkadaşları ile birlikte dikti. İnegöl çevresindeki hava ve derelerin kirliliğini göstermek için binlerce fotoğrafını çekerek  sağlıksızlığını gözler önüne serdi, insanları duyarlı olmaya ve kamu kuruluşlarını göreve çağıran kampanyalar düzenledi. Yerel gazetelerde yazılar kaleme aldı. Broşürler bastırdı, internet ortamında klip hazırlayıp konuya ilgi çekmeye uğraştı. Gönüllü arkadaşları ile ulusal düzeyde bisiklet turları yaptı.  İnegöl Bisiklet Kulübü ve İnegöl Doğa Sporları Kulübü üyesidir. İyi bir uzun mesafe koşucusu ve bisiklet sporcusudur. İznik, Osmangazi ve Avrasya Maratonlarına katılıp dereceler almıştır. İnegöl’de yaşamını sürdürmektedir.

 

 

İDRİS HOCAOĞLU: İnegöl Belediye Meclis Üyesi, 09.09.1960 tarihi Bulgaristan Kırcaali İli Mestanlı İlçesi Sindelli Köyü doğumludur. Jeodezi, kadastro harita eğitimi aldı. Koşukavak İlçe Belediyesinin değişik şantiyelerinde yaklaşık 10 yıl şantiye şefliği yaptı. 1989 yılında İsveç’e geçti. Yaklaşık iki yıl siyasi mülteci olarak kaldıktan sonra 1992 yılında Anavatan Türkiye’ye göç etti. İnegöl Meriç Yapı Kooperatifinde teknik eleman olarak 12 yıl aralıksız çalıştı. Akhisar Göçmen Konutları’nda özel parselasyon, imar uygulaması, içme suyu şebekesi gibi her türlü hizmette bulundu. 2004 yılından sonra kendi işini kurdu. Emlak, inşaat, hafriyat, inşaat malzeme ticareti gibi işler yapmaktadır. Rumeli dergisinin İnegöl Temsilciliğini 2009 yılından itibaren yapmaktadır. 29 Mart 2009 tarihli kongrede MHP İlçe Yönetim Kurulu Üyesidir.  30 Mart 2014 tarihli yerel seçimde MHP İnegöl Belediye Meclis Üyesi seçilmiştir.

 

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)
NÖBETÇİ ECZANE
Nöbet Saati: 18:00-01:00
GÜVEN
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-08:30
SU YOLU
Telefon:
Nöbet Saati: 18:00-01:00
Telefon: