Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

28 Şubat 2018 / Çarşamba 18:00:04 | YAZARLAR | Turhan Şahin

İNEGÖL’ÜN SODALI EKMEĞİ-POĞAÇASI

Geçtiğimiz günlerde İnegöl Çıbrıkası adlı yazıya yapılan yorumlarda bir değerli abla sodalı ekmekten söz ederken İnegöl dışında hiç görmedim herhalde İnegöl dışında yapılmıyordu gibi bir ifade kullanınca ben de konuyu araştırma gereği duydum.

Yapılacak iş Çifte Fırının sahibi Ferruh Demirtaş Ağabeye başvurmaktı. Bir süredir fırıncılık yapmayan ağabey içtenlikle hatırlamaya çalışarak anlattı. 1960’lı yılların sonlarıydı Cemal Uslu adlı ustamız ben size sodalı ekmek yapayım bir görün dedi.

Nasıl dedik; ekşi maya ile mayalanmış buğday unu hamuruna karbonat karıştırarak yapacaktı, yap dedik.

İlk deneme de yirmi tane kadar yaptı. Fırında pişerken çevreye öyle güzel bir koku yayılmıştı ki komşular siz ne yapıyorsunuz ki böyle güzel kokuyor demişlerdi.

İlk günler günde yirmi tane kadar yaptıkları sodalı ekmeği ilerleyen zamanlarda günde iki yüz elli adet’in üzerine çıkarabilmişler. Ferruh Ağabey’de aynı şeyi söylüyor. “Ben de İnegöl dışında yapıldığını görmedim”.

Ben de çok severek yerdim, öyle ki herhangi bir katık olmadan da yenilebilirdi.

Günümüzde ilçemiz fırınlarının tamamının ürün yelpazesi içinde yer alan sodalı ekmeğimiz elli yılı aşkın geçmişi olan bir İnegöl Klasiği olarak hayatımızdaki yerini korumaktadır.

PEYNİRLİ İNEGÖL POĞAÇA İÇİN GEREKENLER

1 su bardağı süt,1 su bardağı yoğurt,1 su bardağı sıvıyağ

1 paket maya,1 paket kabartma tozu,1 tatlı kaşığı tuz

1 yumurta sarısı dışına, İçi için 250 gr yağlı peyniri

PEYNİRLİ İNEGÖL POĞAÇA NASIL YAPILIR?

Peynirli inegöl poğaça yapmak için hamur kabımıza un ve kuru mayayı alarak karıştırıp ortasını açıyoruz ve diğer malzemeleri ekleyerek  yoğuruyoruz.Hamurdan dilediğimiz büyüklükte parçalar kopartarak elimizle çok inceltmeden bastırarak peynir veya dilediğimiz harcı koyarak kapatıyoruz.

Dilerseniz sade peynir dilerseniz zeytin yada maydonozla peynir hatta patatesli iç veya kıymalı harç koyabilirsiniz…Şekil verdikten sonra üzerine yumurta sarısı sürerek  çörekotu yada susam serpmeniz mümkün ,15 dk tepside mayalandırırsanız daha bir güzel kabarır

200 c fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.…Afiyet olsun…

Tüm Yorumları Göster (0)