Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

05 Ocak 2018 / Cuma 18:49:46 | YAZARLAR | Turhan Şahin

HAYRİ BAYRAM

Özel sektör yönetici, yüksek kimya mühendisi, cemiyet adamı. 1952 yılı İnegöl Muratbey Köyü doğumlu olup İlkokulu Şükrü Naili Paşa İlkokulu’nda okudu.

1965 İnegöl Ortaokulu’nda başladığı ortaokul eğitimini parasız yatılı sınavlarını kazanarak ikinci sınıftan itibaren Bursa Erkek Lisesinde sürdürdü. 1970 yılı Bursa Erkek Lisesi mezunudur.

 İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi Kimyagerlik Bölümünü 1975 yılında, Yüksek Kimyagerlik Bölümünü 1977 yılında tamamlayarak yüksek kimya mühendisi oldu. İstanbul’da deri sektörünün çok önemli firmalarında kimya mühendisi olarak imalat müdürlüğü, teknik koordinatörlük, danışmanlık görevlerinde kırk yıla yakın bulundu.

Birçok firmada kurucu ortak ya da ortaklık yaptı. Beraberinde sosyal hayatta da yer almaya çaba gösterdi. DETEK Deri Teknologları, Teknisyenleri ve Kimyacıları Derneği 1995 yılı kurucu yönetim kurulu üyesi olup 1996 kongresinde denetleme kurulu üyeliği, 2001-2002 kongrelerinde yönetim kurulu üyeliği görevine seçildi.

1999 yılında TURDEV Türkiye Deri Vakfı kurucu yönetici olup 2013 yılında TÜRDEV tarafından “Meslekte 40 Yıl” ödülü ile ödüllendirildi. 2014-2015 ve 2015-2016 öğrenim dönemleri İstanbul Ticaret Üniversitesi Mühendislik ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. 
Kaynakça : 18.02.2017 tarihi kendisi ile görüşüldü.

 

FAHRETTİN BOZDAĞ

 Araştırmacı-yazar. 1958 yılı İnegöl doğumludur. İlkokulu İnegöl'de, ortaokul ve liseyi Bursa Erkek Lisesi’nde okudu. İnegöl Lisesi’nden mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu, AÖF İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Mustafakemalpaşa Belediyesi’nde çalıştı. Gazeteciliğe İnegöl Altıeylül Gazetesinde başladı. Erzurumda Yurt Ajans Doğu Anadolu Bölgesi Temsilciliği yaptı. Ahidost Dergisi Yayın Koordinatörlüğü, Nehir Yayınları AŞ. de Çocuk Kitapları Yayın Koordinatörlüğü, Zafer Yayınları Editörlüğü yaptı. Türkiye Yazarlar Birliği Kültür ve Sanat Yıllığının 1999, 2000, 2001 Yıllıklarının Çocuk Edebiyatı Bölümünü Hazırladı. Tercüman, Yeni Nesil, Hürsöz Gazeteleri’nde; Can Kardeş, Şeker Çocuk, Türkiye Çocuk, Diyanet Çocuk gibi dergilerde "Çocuk Edebiyatı" ile ilgili araştırma makaleleri, şiir, hikaye ve masalları yer aldı. Çocuk Araştırmaları Derneği Kurucusu ve Genel Başkanı, Çocuk Edebiyatçıları Birliği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Yayınlanmış Çocuk Kitapları: A, B'den Önce Gelir; Şimdi Kime Teşekkür Edeyim; Kırmızı Havucu Kim Yiyecek, Dediğimi Anladın mı, Ali Dayının Çiftliği (Nehir Yayınları), Mevsimleri Kim Yarattı, Beni Kim Anlayacak, Kim İyilik Yapacak, Benimle Kim Kahvaltı Edecek, Kim Akıllı Kim Kurnaz, Çiftliğe Kim Gelecek, Kümeste Kimler Var, Havucu Kim Yiyecek, Yusuf'çuk Kim Korkar, Kime Teşekkür Etmeliyiz (Nesil Yayınları), Aydede'yi Özlüyorum, Melek Olacağım, Köyümüze Gelirmisiniz, Yardım Etmek Ne Güzel, Ben İğneden Korkmam ki (Sim Yayınları).

Kaynakça : www.eskader.net/üyelerimiz, www.nesilcocuk.com.kitap-gezegeni, 20.10.2017 tarihi kendisi ile görüşüldü.

 

Tüm Yorumları Göster (0)