Misafir Kalem

İstiklal Şairi Mehmet Âkif Ersoy

06 Mart 2019 / Çarşamba 13:10:56 | YAZARLAR | Misafir Kalem

Binlerce şehit; binlerce kan, binlerce gözyaşı, binlerce ağıt…Kolay kazanılmadı bu vatan, bu istiklâl!Az ağlamadı kucağında yetim kalmış yavrularıyla çaresiz analar…Az ağlamadı babalarını özleyen nice yetim yavrular!

Her şeye rağmen yılmadı, bu aziz halk ve “ Her şey , vatanımız , istiklâlimiz içindir.” dedi. Bizler ,  Allah’ın verdiği güç ve sabırla o şehitlerimiz sayesinde varız.

Türk halkı , bu azim ve kahramanlıkları sayesinde istiklâli  yakaladı. Bu istiklâlin kazanılmasında büyük bir çabası olan isimlerden biri de elbette Mehmet Âkif ERSOY’dur.

12  Mart 1921 tarihinde yazdığı “İstiklâl Marşı”nı para almaksızın yazarak kahraman  ordumuza  armağan etmiştir.

O, halkımızın şâiriydi. O,mürekkebi bittiği zaman sözlerini unutmamak için duvarlara yazan eşsiz şairlerimizdendi. O, çok şanlı biriydi. O,yazmış olduğu şiirini bizler için,vatanı için yazdı.

Mehmet Âkif ERSOY , ne kadar zorluklar yaşasa da asla pes etmiyordu ve şiiri ile zaferi kazandığında dahi kibirlenmedi ve milleti adına gururlanarak; “ALLAH, Türk milletine bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın.”demiştir.

     Vatanımız için büyük zorluklara göğüs geren ve bizlere “İstiklâl Marşı”mızı büyük bir onur ile armağan eden aziz şairimiz Mehmet Âkif ERSOY’u daima kalbimizde yaşattık ve yaşatacağız.

Ne mutlu Türk’üm diyene !

Hayrunnisa ERGÜL    

 Özel Devrim Kosova Ortaokulu

7.Sınıf Öğrencisi

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)