Recep Akakuş

İNEGÖL’ DE ÎMAR ÇALIŞMALARI VE KOOPERATİFÇİLİK

09 Şubat 2021 / Salı 09:12:32 | YAZARLAR | Recep Akakuş

Yurt içinden ve yurt dışından İnegöl coğrafyasına yapılan göç sonunda Nüfus, aklın sınırlarını zorlayacak tarzda çok süratli bir şekilde artmış ve yerel yöneticilerin, geleceğe yönelik yapmış oldukları bütün gelişme planları, altüst olmuştur.

Gerek alt yapı tesisleri ve gerekse şehir îmar planlarının, sık sık revize edilme durumu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle İnegöl’ün doğusunda yer alan İnegöl Büyük Sanayî Bölgesi, hızla genişlerken İnegöl’ün kuzeybatı kısmında BursaEskişehir otobanına paralel biçiminde İnegöl Organize Sanayii kurulmuştur.

Bu sanayî bölgesi de yan sanayî bölgesi olarak Adabînî ve Kozulca köyleri istikametinde hızla gelişmiştir.

Diğer yönden sosyal konut açığını kapatmak üzere; İnegöl’ün güney ve güneybatısında yer alan Deydinler-İsaören-Hocaköy-Çeltikçi ve Cerrah Beldesi’ne giden yol güzegahları arasında yer alan bütün araziler, sosyal konut alanı olarak ilân edilmiş ve de îmara açılarak belediyece parsellenmiştir.

Cemal Arık Bey’in İnegöl belediye başkanı olduğu dönemde Onlarca yapı kooperatifi kurularak, alt yapısı belediyece yapılan bu sosyal konut alanlarına yüzlerce daire inşa edilerek İnegöl’de sosyal konut probleminin çözümü cihetine gidilmiştir.

 İnegöl (1) Nolu Sosyal Konut Alanı’nda inşaatlar tamamlanarak sahiplerine teslim edilince yine İnegöl Belediye Başkanlığı’nın önderliğinde (2) Nolu Sosyal Konut Alanı devreye konmuş; Deydinler Köyü’ne giden yol güzergâhından başlamak suretiyle; Çeltikçi ve Hocaköye giden yol güzergâhını içine alan bu geniş sahada yine yapı kooperatifleri aracılığı ile yüzlerce konut üretilmiş ve de sahiplerine verilmiştir.

 Şu kadar var ki (2) Nolu Sosyal Konut Alanı’ na geniş sahada başta İnegöl Hükümet Konağı olmak üzere; emniyet, jandarma, vergi daireleri, hastaneler, adliye sarayı İlk orta ve Lise seviyesinde öğretim yapan resmî ve özel bir çok okul ve de İnegöl-Mobilya Fuar Alanı…

Evet bütün bu görkemli yapıların ve de benzeri resmî binaların hepsinin, (2) Nolu Sosyal Konut Alanı’nda inşa edilmiş olması dikkat çekicidir.

Ayrıca Akhisar Köyü ve Adabînî Köyü İnegöl Belediye sınırları içine alınarak bu yörelerde de hem TOKİ ve hem de kurulan kooperatifler aracılığı on binlerce mesken inşa edilerek sahiplerine teslim edilmiştir.

Yenice ve Cerrah beldelerinde de İnegöl’ dekine paralel sosyal konut inşaatına girişilmiş ve bu beldelerde de yüzlerce sosyal konut inşaatının yapımı gerçekleştirilmiştir.

Adabînî Köyü, İnegöl belediye sınırları içine alınarak “Alanyurt” adını almış ve İnegöl belediye sınırları Hamzbey Köyü ile Kozulca Köyü sınırlarına dayanmıştır.

Bir taraftan Çakırca Çiftliği=Karadere Köyü, Akhisar Köyü, inegöl belediye sınırları içine alınarak mahalle olurken Mesûdiye Köyü de İnegöl’ün bir mahallesi olmuştur.

RECEP AKAKUŞ HOCANIN ESERİNDEN

DÜZENLEYİP YAYINA HAZIRLAYAN

AYHAN BAYRAKTAR

Tüm Yorumları Göster (0)