Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

13 Ekim 2017 / Cuma 18:46:52 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktık. Geride kalan hafta diğer haftalara göre biraz sakin geçerken, haftanın en çok konuşulan konusu Büyükşehir Belediyesinin İshakpaşa cami çevresinde yaptığı proje oldu.

 

TARİHİ HATADA DÜZENLEME

Ecdat mirası İshakpaşa Cami çevresini betonlaştıran Bursa Büyükşehir Belediyesinin kentsel tasarım projesine Anıtlar Kurulu karşı çıktı. Kültür Varlıkları Kurulu’nun onayıyla yapılan projenin kentsel mirasa aykırı olarak inşa edildiğini belirleyen kurul, 5 bin metrekare alan üzerinde uygulanan projede bazı değişikliğe gitti.

 

Anıtlar Kurulunun yaptığı inceleme sonrası, cami yanında hizmet veren bir tuvalet varken, hemen yanı başında, çınarlar altına ikinci bir tuvalet yapılmasına karşı çıkıldı. Projede yer alan tuvalet yapımından vazgeçilirken, 600 yıllık çınarların altına dökülen betonların da kırılması istendi. Alınan bu karar doğrultusunda çınarların altına dökülen betonlar kırılarak, çınarlar koruma altına alındı.

 

Genç Gazete olarak yaptığımız haberlerin ardından harekete geçen Anıtlar Kurulu ayrıca caminin önüne dökülen betonların bazı bölgelerini kırılacak şeklinde kırmızı kalemle işaretledi. Bu alanlarda görevliler tarafından kırıldı.

 

Yapılan düzenlemelerle bir nebze yanlıştan dökülmüş olsa da ilçemizin en değerli yeri olan İshakpaşa Cami çevresi, Bursa Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği projeyle betonlaşıyor. Yapılan çalışmayla ecdat yadigârına ve mirasına sahip çıkılmıyor.

 

SANAYİ HUZURSUZ

İnegöl Küçük Sanayi Sitesi Ağaç İşleri Bölümünün arka tarafları son zamanlarda uyuşturucu ve alkol alanların uğrak yeri haline geldi. Akşam mesai bitiminde karanlığın çökmesiyle bölgeye gelen şahıslar, alkolün yanı sıra plastik su şişelerinden uyuşturucu kullanımı için ‘kova’ yapıyor. Kendilerinden geçen şahıslar ayrıca çevrede bulunan işyerlerinin etrafında ateş yakıyor. Bu durum ise esnafı huzursuz ediyor.

 

Hurdacılar sitesinin arka kısmında işyeri bulunan esnaflar her sabah geldiklerinde bölgede, içki şişeleri ile uyuşturucu kullanımı için yapılan kovaları topluyor. Esnafın gösterdiği yerdeki, kova içki şişelerinin çokluğu ise gözlerden kaçmıyor.

 

BURSA’NIN EN BÜYÜĞÜ YAPILIYOR

Bursa’nın en büyük barajı olan Hocaköy İçme Suyu Barajının yapımı, aralıksız bir şekilde sürüyor. 2020 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılması planlan 90 milyon TL’lik proje ile İnegöl’ün yıllık 28,38 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek.

İnegöllülerin yılın 12 ayında kaynak suyu kullanmasını sağlayacak Hocaköy İçme Suyu Barajı, temelden 100 metre yüksekliğe sahip olarak kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa ediliyor.

 

HER OKULA POLİS

2017-2018 eğitim-öğretim yılında alınacak tedbirler ‘Okul Güvenliği Toplantısı’nda ele alındı. Kaymakam Ali Akça başkanlığında yapılan toplantıda, öğrencilerin huzurlu bir ortamda eğitim görmeleri için okul çevrelerinde gereken her türlü tedbirin alındığını ifade edilerek, ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’ olarak okullarda polis görevlendirildiği bildirildi.

 

ELEMAN ARANIYOR

Türkiye’de her 10 kişiden biri iş ararken, İnegöl’de firmalar işçi bulmakta zorluk çekiyor. İş-Kur İnegöl Şube Müdürlüğünde şuanda firmaların verdiği açık iş ilanları bulunuyor. İş ilanıyla 98 meslekten 401 eleman aranıyor. İş ilanlarına bakıldığında, en fazla eleman arayan sektörler inşaat, gıda, hizmet, tekstil ve mobilya. İş-Kur, özel sektörle yürüttüğü işbaşı eğitim çalışmasıyla da istihdamı kolaylaştırıyor.

Tüm Yorumları Göster (0)