Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

29 Eylül 2017 / Cuma 18:05:38 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktı. Haftayla birlikte Eylül ayının da sonuna geldik. Bu hafta İnegöl gündemi biraz yoğundu.

 

Köşe yazıma İshakpaşa Cami çevresinde yapılan çalışmaya değinerek başlamak istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim, ecdat mirası betonlaştıran çalışmayı gazetemiz dışında kimse eleştirmedi. Vatandaş sosyal medya üzerinden tepkisini dile getirirken, ilçemizdeki kurum kuruluşlar ile STK’ların sessiz kalması dikkatlerden kaçmıyor.

 

Beylik Hanı, İshakpaşa Camii ve Külliyesi’nin de içinde bulunduğu yaklaşık 5 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen kentsel tasarım projesi ile yeşil alanlar, betondan yapılacak meydana dönüşüyor. Tarihi mekâna, gerek olmamasına rağmen ucube tuvaletler yapılırken, toprak ve çimen araziye beton dökülüp 600 yıllık çınarların kökleri tıraşlanıp zayıflatılıyor.

 

DR. EMİN ACAR’A VEFA

 

2016 yılında Ankara’da vefat eden 90 yaşındaki Milli Selamet Partisi eski Milletvekili Dr. Emin Acar için kabrinin bulunduğu alanda türbe ve hemen yanında cami yapılması için çalışmalara başlandı. Emin Acar hocanın kabrinin etrafının türbe ve yapılacak camiyle külliye şeklinde düzenleneceği ifade edilirken, türbenin ardından Cami ve Külliye çalışmaları yapılacak.

 

İLK FETİH KUTLAMASI

 

İnegöl’ün Fethinin 718. yılı, bu yıl ilk kez düzenlenecek programlar ile kutlanacak. İnegöl Manav, Yörük, Muhacir Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen kutlama programı, 1 Ekim Pazar günü (yarın) Kulaca Mahallesi’nde gerçekleştirilecek.

 

2 gün sürecek Fetih Kutlamaları, bugün İnegöl’ü fetheden komutan Turgutalp’in Turgutalpköy Mahallesi’ndeki mezarının ziyaret edilmesiyle başlayacak. Kutlama programı ise yarın Kulaca Mahallesi’nde gerçekleştirilecek. Kortej yürüyüşüyle başlayacak programda, Kulacahisar Kalesi’nin Fethi canlandırılacak.

 

ÇATIDAN DÜŞTÜLER

 

Bursa-Ankara Karayolu Huzur Mahallesi mevkisinde yapımı devam eden Mobilya AVM’nin çatısından düşen 2 kişi hastanelik olurken, yaralılardan durumu ağır olan hastanede hayatını kaybetti. 

Tüm Yorumları Göster (0)