Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

30 Haziran 2017 / Cuma 22:14:43 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktık. Gündemi diğer haftalara nazaran sakin ve sessiz geçen haftada Ramazan Bayramını idrak ettik.

 

Haftanın gündeminin ilk sırasında okullarda mescidin zorunlu olması yer aldı.

 

‘Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme’ yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikle birlikte yeni açılacak okullarda mescit bulunması şartı getirildi.

 

Mescitlerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği de düzenlemede bütün detaylarıyla yer aldı. Buna göre, mescitler doğal aydınlatmaya sahip olacak. Mescidin yanı sıra abdesthane de bulunacak.

 

KAMPÜSE YOLCULUK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İmam Hatip Liseleri ile Kız Meslek Lisesi haricindeki mesleki okullar, 6 bin öğrenci kapasiteli olmasına rağmen yarı kapasitesine ulaşamayan Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsüne taşınacak.

 

Dörtçelik Endüstri Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Lisesi, 2017-2018 eğitim öğretim sezonuyla birlikte Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsü’nde eğitim verecek. Spor Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi’nin bulunduğu okulda eğitim verirken; diğer liseler de rahatlatılacak.

 

İnegöl Kız Meslek Lisesi’nin bölümlerinin bir kısmı Yunus Emre Kız Meslek Lisesi’ne, bir kısmı da Nene Hatun Kız Meslek Lisesi’ne aktarılacak. Kız Meslek Lisesi binası da Kaşıkçıoğlu İlkokulu bünyesinde hizmet verecek.

 

KONUT SATIŞLARI ARTIYOR

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016 yılında 4 bin 500 konutun satıldığı İnegöl’de, 2017 yılının ilk 5 ayında toplam 1872 konut satıldı.

 

Konut satışı en fazla geride bıraktığımız Mart ayında olurken, bu ayda 432 konut satıldı. Bunun yanında 313 konut Ocak ayında, 331 konut ise Şubat ayında satıldı. Nisan’da 379, Mayıs’ta ise 417 konutun satışı yapıldı. Bir önceki yılın aynı döneminde, 1623 konutun satışı yapılmıştı. Bir önceki yıla göre artış %15 olarak gerçekleşti.

 

HAYATA TUTUNAMADI

 

İsaören Mahallesi’nde kamyonun çarptığı elektrikli bisiklet sürücüsü 80 yaşındaki İdris Ergün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

 

ESKİ HUZUREVİ TARİH OLDU

 

Kurucu bir dernek tarafından hayata geçirildiği 1973 yılından bu güne kadar İnegöl’e hizmet veren eski Huzurevi binası, bu yıl Göztepe ailesinin destekleriyle Yeniceköy Mahallesi’nde yapılan İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevi’nin hizmete girmesiyle birlikte boşa çıkmıştı.

 

Binanın bulunduğu alan, İnegöl Belediyesi tarafından halk yararına kullanılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildi. Belediye, Çimen Cami arkasında bulunan eski huzurevi binasının yıkımını gerçekleştirdi. 44 yıllık binanın yerine Halk Sağlığı Merkezi yapılacak.

 

Haftaya görüşmek dileğiyle hayırlı hafta sonları… 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)