Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

07 Nisan 2017 / Cuma 18:11:48 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktık. 2017 Nisan ayının ilk haftası sakin geçti diyebilirim. 

Haftanın değerlendirmesinde, emniyet ekiplerinin yaptığı operasyonlara değinmek istiyorum. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan FETÖ temizliği sürerken, hafta içerisinde çoğunluğu öğretmen olan şüphelilere yönelik operasyon gerçekleştirildi.

 Operasyonlarda gözaltına alınan şüphelilerden bazıları tutuklandı bazıları ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

FETÖ’DEN 90 KİŞİ TUTUKLANDI

Hafta içerisinde İnegöl’deki FETÖ bilançosu açıklandı. İnegöl Adliyesinden alınan rakamlarlara göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, , 90 şüphelinin tutuklandığı, 75 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.
 
FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik adli ve idari soruşturmaların devam ettiği ilçemizde tutuklanan şüphelilerden bazılarının, örgütün şifreli haberleşme programı olan Bylock kullandıkları, kapatılan derneklere üye oldukları ve örgüt liderinin talimatları doğrultusunda Bank Asya'yı kurtarmak için bankaya para yatırdıkları tespit edildiği ifade edildi. 

Tutuklanan sanıkların yargılanması Bursa Adliyesinde yapılıyor. Bu kapsamda soruşturmayı yürüten İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı, bu zamana kadar soruşturmalar kapsamında şüpheliler hakkında 100 fezleke hazırladığı, hazırlanan fezlekeler ile soruşturmanın delillerinden oluşan klasörleri, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdiği öğrenildi. 

Terör operasyonlarının yanı sıra geride bıraktığımız haftada İnegöl İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, ilçede suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması amacıyla güven ve huzur operasyonu yaptı. 

MODEF’E 20 BİN ZİYARETÇİ

MODEF Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte hafta içerisinde 21-27 Mart tarihleri arasında düzenlenen MODEF Fuarına ilişkin verileri açıkladı.

 Uğurdağ, bu yıl fuarı 14 318’i yerli, 505’i yabancı, 4 bin 109’u da bilet ödeyerek toplamda 18 bin 932 kişinin ziyaret ettiğini aktardı. 

İDLİB’DEKİ KATLİAM PROTESTO EDİLDİ

Esed rejiminin İdlib’de, çoğu çocuk 125’ten fazla sivil insanı zehirleyerek öldürmesine, İnegöllü Sivil Toplum Kuruluşları tepki gösterdi. Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan İnegöl İHH Başkanı İlhan Tatlı,

 “Batı, İran ve Rusya’nın destek verdiği Suriye rejimi, dün Türkiye sınırındaki İdlib’de vahşi bir katliam gerçekleştirdi. Sarin gazıyla bombalar yağdırdı. 
Çoğunluğu çocuk olmak üzere 125’den fazla sivil zehirlenerek öldürüldü, 535 kişi ise yaralandı. 2011 yılında rejimin baskı ve katliamlarıyla başlayan Suriye krizi, iç savaşın da ötesinde artık onlarca ülkenin dahil olduğu büyük bir savaşa dönmüş durumda” ifadelerine yer verdi.

AVARLAR KISMEN AÇILDI

Geride bıraktığımız haftada, Uzun süredir yapımının tamamlanması beklenen Avarlar Kavşağı'nda üst yol ulaşıma açıldı.

 Eskişehir ve Bursa istikametinden gelen araçlar Avarlar Kavşağını kullanabiliyor. Ertuğrulgazi'ye geçiş ise henüz tamamlanmadı.

Haftaya görüşmek dileğiyle Allah’a emanet olun…  

 

Tüm Yorumları Göster (0)