Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

24 Şubat 2017 / Cuma 17:39:58 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geri bıraktık. Şubat ayının artık sonuna doğru gidiyoruz. Geride kalan hafta diğer haftalara göre hareketli geçti diyebilirim. 

Köşe yazıma İnegöl ekonomisinin başarısını yazarak başlıyorum. Hafta içerisinde İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, İnegöl’ün dış ticaret rakamlarını açıkladı. 

Başkan Anıl, 2016 yılında 726 firmanın 777 milyon dolar ihracat, 44 firmanın da 344 milyon dolar ithalat yaparak 1 milyar 121 milyon dolar dış ticaret hacmi gerçekleştiğini ifade etti. 

Açıklanan rakamlara göre; İnegöl’ün toplam ihracatı %2,4 azalırken; mobilya ihracatı %4,3 arttı. Tekstil ihracatı %14 gerilerken; gıda ihracatı %16 oranında arttı. İhracat yapan firma sayısı da 705’den 726’ya çıktı. İthalatta ise artış %28’leri buldu. Tekstilde %72’lik artış yaşanırken; orman ürünleri ithalatı %7 azaldı. 

2016 yılı verilerine göre, İnegöl 433 milyon dolar dış ticaret fazlası vererek ekonomide model olma geleneğini sürdürdü. 2016’daki hain darbe girişimi, Rusya ile uçak krizi, terör örgütlerine yönelik operasyonlar ve Ortadoğu’daki savaş, İnegöl’ü durduramadı. 

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla İnegöl’de ‘Milli İstihdam Seferberliği’ başlatıldı. Bu kapsamda iş adamlarına istihdam konusunda devletin teşvikleri aktarıldı.  

Buna göre işverenlerin çalışanlarına ilave olarak aldıkları işçilerin vergi ve SGK primleri için bütün giderler devlet tarafından karşılanacak. 

Asgari ücret üzerinden hesaplanan bu ödemelerde işveren asgari ücretli için yapmış olduğu bin 404 lira haricinde herhangi bir ödeme yapmayacak. Devlet 773 liraya tekabül eden vergi kesintisi ve SGK primlerini işverenler adına yatıracak. 

KDV İNDİRİMİ BEREKETİ

Mobilyada KDV’nin 3 ay süreyle %18’den %8’e düşürülmesinin ardından mobilya sektöründe hareketlilik yaşanıyor. Mobilyacılar, KDV oranının düşürülmesinin İnegöl mobilya sektörüne ciddi bir şekilde katkı sağlayacağını söylüyor. 

İŞYERİNİ KUNDAKLADI 

Haftanın son günlerinde Çeltikçi ile Cerrah Mahalleleri arasında bulunan bir soğuk hava deposunda yangın çıktı. Paniğe yol açan yangınla alakalı soruşturma başlatan İnegöl İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, yangının kundaklama sonucunda çıktığını tespit etti. 

Yakalanarak gözaltına alınan şüphelinin iş yerinde yaşadığı bir olaydan dolayı işine son verilmesine kızarak, yangını çıkardığı açıklandı. Kovulduğu işyerini kundaklayan şahıs, Kasten yangın çıkartmak suretiyle mala zarar verme’ suçundan tutuklandı. 

İNEGÖL KANSER OLUYOR

Köşe yazımı, kanserle alakalı açıklanan rakamlara yer vererek bitiriyorum. 2016 yılında İnegöl Devlet Hastanesi’nde 700’e yakın kişiye kanser tanısı konulduğu ifade edildi. Tanı konulan kanser vakası sayısının, yıllar geçtikçe arttığı bildirilirken, Tanı konulan kanserlerde ise ilk sırada akciğer kanseri yer alıyor. 

İnegöl Devlet Hastanesinde kanser tanısı konan hastalar en kısa zamanda en uygun tedavi olacakları merkezlere ve ilgili doktorlara yönlendirilerek hastaların vakit kaybetmeden tedavilerine başlanması sağlanıyor.

Bu haftalıkta bu kadar haftaya görüşmek dileğiyle Allah’a emanet olun …

Tüm Yorumları Göster (0)