Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

03 Şubat 2017 / Cuma 18:11:41 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

2017 yılının bir haftasını daha geride bıraktık. Geride kalan hafta, İnegöl için sessiz ve sakin geçti diyebilirim.

 

Haftanın belki de en çok konuşulan konusu, İnegöl-Bursa arası yolcu taşıyan minibüsler için alınan karar oldu. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin kararıyla; İnegöl minibüsleri, Bursa şehir merkezine girişi yasaklandı. Alınan kararla, araçlar Kestel’deki aktarma merkezine kadar çalışacak.

 

Bu karar henüz uygulanmaya başlamadı ancak bu durumdan vatandaşın mağdur olacağını düşünenlerdenim. Daha önce Doğu Garajına kadar yolcu götüren İnegöl Seyahat ile İnegöl Turizm minibüsleri, yolcularını Kestel’de bekleyecek.

 

Uygulamanın hayata geçmesiyle İnegöl’den Bursa’ya gitmek için minibüse binen yolcu Kestel’de oluşturulan aktarma merkezinde inecek. Bursa’dan İnegöl’e gelmek isteyen vatandaşlar ise metroyla Kestel’e kadar geldikten sonra burada bekleyen İnegöl arabalarına binebilecek. Önümüzdeki günlerde hayata geçmesi beklenen uygulama, İnegöl-Bursa arasında çalışan sarı otobüsleri de kapsıyor.

 

Hafta içeirsinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 Sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre, 249 bin 091 olan nüfusumuz bir yılda 5 bin 941 artarak, 255 bin 032’ye yükseldi.

 

İnegöl’de 2016 yılı nüfusuna göre erkeklerin nüfusu 128 bin 414, kadınların nüfusu ise 126 bin 618 oldu. Nüfusun %50,3’ü erkek, kadınların oranı ise %49,7.

 

Geçtiğimiz yıl nüfus artış hızı %2,9 olan İnegöl’ün 2016 yılında nüfus artışında azalma olduğunu hatırlatarak, İnegöl’ün nüfusuyla 16 ili geride bıraktığını ifade etmek istiyorum.

 

Hafta içerisinde ekmek zammı gündeme gelirken, fırıncıların İTSO’dan azami fiyat tarifesinde değişiklik istediği ifade edildi. Zamla alakalı son kararı İTSO Meclisi verecek.

 

Haftanın son gününde ise simide beklenmedik şekilde zam geldi. 1 TL’den satılan simit gelen 25 kuruşluk zamla 1,25 TL’den satılmaya başlandı.

 

Haftanın değerlendirmesini yaptığım köşe yazımı, emniyet ekiplerinin FETÖ ve uyuşturucuya yönelik yapılan başarılı operasyonlara değinerek bitirmek istiyorum.

 

KOM Grup Amirliği ekiplerinin yaptığı operasyonlarda, çok sayıda uyuşturucu taciri yakalanırken, yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi. Şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

TEM ekiplerinin yaptığı FETÖ operasyonlarında ise örgüt üyesi olduğu tespit edilen başçavuş, muhasebeci ile yurt müdürü yakalandı. FETÖ/PDY Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanan şüphelilerin örgütün haberleşme sistemi olan ‘ByLock’u kullandığı tespit edildi.

 

Haftaya görüşmek dileğiyle Allah’a emanet olun…

Tüm Yorumları Göster (0)