Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

20 Ocak 2017 / Cuma 17:04:39 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktık. Geride bıraktığımız hafta diğer haftalara göre biraz sakin geçti diyebilirim. 

Haftada içerisinde en çok konuşan konu; İnegöl’de Çevik Kuvvet biriminin oluşturulması oldu. İnegöl’de, toplumsal olaylarda eksikliği hissedilen, Çevik Kuvvet Şubesinin kurulması için, çalışmaların başladığı açıklanırken, birimin kısa sürede faaliyete geçirilmesi hedefleniyor. 

Hafta içerisinde Cerrah Mahallesi’nde üzücü bir olay yaşandı. Sıkışan doğalgazın patlaması sonucu anne ile oğlu yaralandı. Yaralılardan, durumu ağır olan 20 yaşındaki Ahmet Pala, Kocaeli Darıca Farabi Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi'ne sevk edildi. 

Patlamanın evin yanında bulunan doğalgaz kutusundan sızan gazın eve girmesi sonucu meydana geldiği açıklanırken, patlamadan dolayı evde hasar oluştu. 

Hafta içerisinde,  okul öncesi öğrencilerine yönelik hazırlanan ‘Okul Öncesi Eğitimde Dinimi Seviyorum Öğreniyorum’ projesi hayata geçirildi. Projenin ilk uygulandığı okul olan Fatma Mehmet Göztepe Anaokulu’nda, 4-6 yaş grubu çocuklara eğitim-öğretim programı dışında dini eğitim veriliyor.

Projenin 2. dönemde ilçemizdeki bütün okullarda uygulanması planlanırken, bu güzel projeyle 4-6 yaş arasındaki okul öncesi öğrencilere gönüllülük esasına göre, dini eğitimler verilecek. Projenin İnegöl’de uygulanmasında emeği geçen İlçe Müftülüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum. 

Haftanın değerlendirmesini yaptığım köşe yazıma, İnegöl Devlet Hastanesi’nin başarılı çalışmasını yazarak devam ediyorum. 

Vatandaşın şikâyetine konu olan İnegöl Devlet Hastanesi’nin tuvaletleri, ‘Kamuda Temiz Tuvalet’ kampanyasıyla temiz ve hijyenik hale getirildi. Örnek çalışma, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hizmet yeterlilik belgesiyle tescillenirken, bu çalışma Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor. 

İnşallah hastaneye giden vatandaşlarımız, tuvaletleri bulabilecekleri gibi bırakır temennisiyle İş-Kur’un açıkladığı 2016 yılı rakamlarına değinmek istiyorum. 

Şube Müdürü Ahmet Baştürk’ün açıkladığı rakamlara göre, 2016 yılında 6 bin 428 kişiye 18 milyon 261 bin TL işsizlik ödemesi yapılmış. Yine yıl içerisinde 476’sı engelli olmak üzere 2 bin 032 işsiz de işe yerleştirilmiş. Baştürk ayrıca 2016 yılı itibariyle kuruma kayıtlı işsiz sayısının 7 bin 161 olduğunu aktardı.

Geride bıraktığımız haftada, Kemalpaşa Mahallesi’nde üzücü bir iş kazası yaşandı. İhmalleri ön plana çıkaran olayda, yüksek gerilim hattına kapılan işçi, 3. kattan aşağı düşerek ağır yaralandı.

Bu iş kazasıyla birlikte bir çok soru da akıllara gelirken, inşaat bittiğinde, insanlar oturmaya başladığında inşallah böyle acı olaylar yaşanmaz ve durum bir an önce düzeltilerek, o yüksek gelirim hattı binanın uzağına taşınır.  

Bir çok olayla ulusal gündemde yer alan İnegöl, hafta içerisinde yine adından söz ettirdi. En son Rize’nin Fındıklı ilçesinde görülen ve 30 Aralıktan bu yana kendisinden haber alınamayan; Deniz Demir’in kaybolması olayının, bir numaralı şüphelisi, ilçemizde yakalandı. 

Asayiş Büro ile Rize İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin başarılı çalışmasıyla Adliye Sarayı önünde kıskıvrak yakalanarak, gözaltına alınan şahıs daha sonra işlemlerinin ardından Cinayet Büro Amirliği ekiplerine teslim edilerek, Rize’ye gönderildi.

Müge Anlı’da da işlenen kayıp olayının şüphelisi,  Siyasettin Ö., aracındaki gizlenmiş mermi izi ve araç kaportasındaki temizlenmiş kan izleri dikkate alınarak Demir’i öldürmüş olabileceği ihtimali üzerine tutuklandı.

Köşe yazıma, hafta içerisindeki FETÖ operasyonunu yazarak son vermek istiyorum. 

İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) soruşturması kapsamında, KHK ile meslekten ihraç edilen öğretmen Metehan U., Bursa AFAD çalışanı Ramazan B., ile İnegöl Adliyesi Denetimli Serbestlikte görevli psikolog Sadullah G. yakalanarak gözaltına alındı.

‘FETÖ/PDY Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan adliyeye çıkartılan şüphelilerden, örgütün kriptolu iletişim programı ‘ByLock’u kullandığı tespit edilen psikolog Sadullah G., ile öğretmen Metehan U., İnegöl Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanırken, Bursa AFAD çalışanı Ramazan B. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Tüm Yorumları Göster (0)